+420 777 364 188
ms@celadenskaberuska.cz

akce ekoškoly

6. Krok Ekoškoly - INFORMOVÁNÍ A SPOLUPRÁCE
Dáváme vědět o tom, co děláme v rámci programu Ekoškola uvnitř i vně školy. Zároveň rozšiřujeme spolupráci i mimo Ekotým. Dochází tím k zviditelnění a pochopení naší činnosti a motivaci okolí k zapojení do práce v programu.

INFORMACE JSOU SEŘAZENY POSTUPNĚ CHRONOLOGICKY

 

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022:

 

Staňte se hrdinou

zapojili jsme se do kampaně obyčejného hrdinství. Podrobnosti naleznete zde. Přidejte se k nám.

 

 

Nejlepší výlety jsou vlakem a nejdůležitější je svačina

Tohle jsou představy dětí z Ekotýmu Sovičky o tom, jak by měl vypadat ten nejdokonalejší výlet.  A tak jsme se rozhodli jim  takový výlet umožnit. Vydali jsme se na tematický vláčkovýlet do Kunčic pod Ondřejníkem. Sice je to jen jednu zastávku, ale ten zážitek prostě stojí za to.  A proč tematický? Celý výlet se nesl v duchu žab. Na několika stanovištích jsme se vždy něco o žábách dozvěděli a taky si to na vlastní kůži vyzkoušeli. Např. jak daleko či vysoko vyskočí žába, jak se umí nafouknout, čím se živí, nebo kolik má vlastně prstů a k čemu slouží. Cíl byl samozřejmě také tematický u Mokřadu na Žabáku. Nechyběl ani nejočekávanější vrchol výletu - svačinový piknik u rybníka  a  představy o úžasném výletu  se školkou byly u mnohých naplněny.

Nejdůležitejší a nejočekávanější je na výletě svačina

 

Pokus nafouknout se jako ropucha

 

Sovičky u Mokřadu na Žabáku

 

Nora zkouší napodobit nejdelší skok žáby na světě

 

 

Pytlomat se vrací

Každým rokem pořádáme úklidovou akci, při které procházíme prostředím Čeladné a společně s dětmi a rodiči uklízíme, co do přírody nepatří. Letos jsme se zaměřili na údržbu a úklid naši školní zahrady, která to po zimě opravdu potřebuje. Je nám trochu líto, že nevyrazíme do čeladenských lesíků za úklidem společně a tak jsme se rozhodli zopakovat loňskou úklidovou výzvu a na plot školky umístit PYTLOMAT. Po celý měsíc duben si můžete vyzvednout pytle a rukavice z našeho PYTLOMATU a vyrazit za úklidem. Posbírejte vše, co do přírody nepatří a vyhoďte to tam, kde to patří. Než odpad vytřídíte a vyhodíte do popelnice, vyfoťte se s úlovkem, pošlete nám fotografii na ms@celadenskaberuska.cz a připište odhad, kolik kilogramů odpadu jste uklidili. Ten, kdo nám pošle fotografii z úklidu s největším úlovkem odpadků, darujeme stylové triko. Když do aktivity zapojíte děti, naučíte je být všímavými k životnímu prostředí a pomůžete jim si uvědomit, že i malé skutky mají význam. A kromě toho budeme mít zase o něco krásnější Čeladnou.

Jana Bartošová

 

Úklidová akce

 

Sovičky na výletě

Jelikož dětský Ekotým Soviček nadšeně pracuje na svých pravidelných schůzkách a naplňuje tak kritéria programu Ekoškola, bylo třeba se také odměnit. A to výletem. Sovičky se tak vydaly na celo-dopolední tematický pěší výlet po Čeladné. Po cestě na děti čekaly stanoviště s názvy Liška, Ptáci, Rak, Veverka a Zmije, kde jsme všichni plnili různé úkoly a taky jsme se vždycky dozvěděli nějakou zajímavost o daném zvířeti. Např. kolik mláďat mívá zmije, proč se říká chytrý jako liška, k čemu slouží veverce její huňatý ocas, nebo jsme rozpoznávali zvuky různých ptáků. Některé děti svými znalostmi překvapily i paní učitelky. Zkusili jsme si také zastřílet z luku  do terče z odpadků a hlavně si dali pořádnou svačinu a taky relaxovali. Nechyběla ani odměna a medaile. Už cestou zpátky malé Sovičky nadšeně plánovaly další výlet, na který chtějí jet vlakem.

Eva Wojnarová

 

Sovičky plní úkoly v prostředí Čeladné

 

Nora si zkouší lukostřelbu

dětský Ekotým

 

 Děti mají jasno, na příští výlet chtějí vlakem

 

 

Sovičky jdou na výlet

Jestliže sledujete aktivity našeho Ekotýmu, určitě víte, že jsme v letošním roce zahájili činnost ekokroužku Sovičky, jehož členové jsou zároveň členy Ekotýmu. Na začátku roku jsme sestavili plán činností a rozdělili si úkoly, kterými budeme naplňovat cíle, které jsme si určili. Sovičky mají svá pravidelná setkání každou lichou středu a tentokrát, se chystáme na dopolední tajný výlet.

 

 

Světový den Ekoškol u nás v zeleném

 

 

 

2. Schůzka Ekotýmu 2021/2022

V pondělí 8. 11. od 16 do 17:15 proběhne 2. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2021/2022. Prosíme všechny, kteří se k tomu zavázali, aby přinesli zpracované odpovědi na otázky Analýzy.

Také vás prosíme, ať se obléknete co nejvíce do zelené barvy, abychom osavili světový den Ekoškol, který připadá na 7. 11. společnou, zelenou fotografií.

Prosíme rodiče, aby v tento den, oblékli všechny děti do zelené barvy.

Na schůzce se budeme zabývat:

a těšit se můžete i na speciální piknik!

 

Sovičky v akci

V minulém školním roce nás omezilo uzavření MŠ a hlavně nemožnost scházet se. Zároveň jsme chtěli dětem zprostředkovat Ekoškolu s ještě větším prožitkem. Proto jsme založili Ekokroužek Sovičky. O tom jak kroužek funguje a jak vypadala schůzka Ekotýmu se dozvíte zde.

 

1. Schůzka Ekotýmu 2021/2022

NENÍ VÁM LHOSTEJNÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ? ZÁLEŽÍ VÁM NA TOM, JAKÝ MAJÍ DĚTI VZTAH KE SVÉMU OKOLÍ? CHCETE OVLIVNIT BUDOUCNOST?
ZVEME VŠECHNY STÁVAJÍCÍ ČLENY, ZÁJEMCE I ZVĚDAVCE NA SETKÁNÍ EKOTÝMU, KDE SE DOZVÍTE, JAK TO DĚLÁME A CO MŮŽETE DĚLAT VY. SETKÁNÍ JE NEZÁVAZNÉ.

KDY: 11. 10. 2021

KDE: VE TŘÍDĚ MOTÝLKŮ

OBČERSTVENÍ ZAJIŠTĚNO

 

 

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2020/2021:

 

Výzva pro všechny, kteří v Čeladné žijí nebo jí jen prochází

Každý rok s Ekoškolou uklízíme Čeladnou. Každý rok nás překvapí množství odpadu, které někdo vyhodí do lesa, do příkopu, zkrátka kamkoliv, jen ne do popelnice. My ve školce vedeme děti k tomu, aby byly zodpovědné, uklízely si po sobě a nebylo jim lhostejné prostředí, ve kterém žijí. A častokrát jsou to malé děti, které při procházce upozorňují na odpadky, které pak společně uklidíme.  Děti se učí nápodobou, proto je nejvíce naučíte, když jim jdete příkladem. A my vám k tomu dáme příležitost. Vyrazte do ulic, do přírody, do všech koutů, vezměte si sebou rukavice, pytle na odpady, a pokud máte, tak i děti. Posbírejte vše, co do přírody nepatří a vyhoďte to tam, kde to patří. Než odpad vytřídíte a vyhodíte do popelnice, vyfoťte se svým úlovkem, pošlete nám fotografii na ms@celadenskaberuska.cz a připište odhad, kolik kilogramů odpadu jste uklidili. Z fotografií vytvoříme koláž, kterou zveřejníme. Kdyby vám pochyběly úklidové potřeby, využijte náš pytlomat – zásobník, který naleznete na plotě u branky MŠ Čeladenská beruška. Akce bude trvat celý duben 2021 a v příštím zpravodaji se pak můžete těšit na naše - vaše výsledky.

duben 2021

 

Aby dětem chutnalo

V našem Plánu činností usilujeme o omezení zbytků svačin, které se vyhodí. S dětmi jsme vymysleli, že by je více lákaly k ochutnání svačinky, které by vypadaly zajímavě. Už jsme zkoušeli namazaný chléb ozdobit zeleninu do tvaru sluníčka, smajlíku nebo posypat kaši kakaem přes šablonu s obrázkem pandy. Pomoci nám můžete i vy, když nám pošlete fotografie kresebných návrhů dětí, jak by chtěly svačinu ozdobit. Podle návrhů dětí svačiny ozdobíme a budeme sledovat, zda se množství vyhozené stravy sníží.

březen 2021

Sázecí výzva

Navážeme ještě na procházku hledačku. Jestli se chcete podílet na plnění cílů v Plánu činností Ekoškoly, můžete nám pomoci s předpěstováním bylinek a zeleniny. A jak na to?

Zastavte se do školky a vyzvedněte si jeden z osmi druhů zeleniny či bylinek, zeminu a minipařeniště či květináče na výsev. Doma semínka vysejte, o rostlinky pečujte a až se školka otevře, tak je doneste. Můžete nám posílat fotografie, jak se vám to daří. Dříve, než tak učiníte, zavolejte na 777 364 189, jestli ještě je co sadit.

březen 2021

Procházka hledačka

Pro malé i velké jsme připravili procházku hledačku propojenou s Plánem činností. Podrobnosti o akci naleznete zde.

březen 2021

Výzva Ekokodex

Právě sestavujeme Ekokodex s dětským Ekotýmem. Budeme rádi, když i vy přispějete svými návrhy, která pravidla bychom měli dodržovat, abychom byli zodpovědnými spotřebiteli jídla a ještě raději budeme, když i vy budete tato pravidla dodržovat. Své náměty posílejte na ms@celadenskaberuska.cz

Návrh Ekokodexu zveřejníme na nástěnce Ekoškoly MŠ a po zpracování vašich návrhů jej zveřejníme na webu.

leden 2021

Hledáme právě vás

Osoby a obsazení v Plánu činností jsou téměř zastopeny. Zbývá už jen několik veledůležitých, ale jednoduchých úkolů, se kterými potřebujeme pomoci. Zájemci hlaste se u koordinátorky Evy Wojnarové.

leden 2021

Sestavili jsme Plán činností a co dál?

Především na schůzkách dětského Ekotýmu jsme na základě výstupů Analýzy tématu Jídlo sestavili Plán činností. Hledáme členy Ekotýmu, kteří nám pomohou při plnění úkolů. Podrobnosti naleznete na nástěnce Ekoškoly.

prosinec 2020

Zapojili jsme se do kampaně OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ

Miliony malých změn může být víc než jedna velká. Zapoj se do 7 malých výzev po dobu 7 dní a pomoz zlepšit tento svět!

podrobnosti ZDE

 

2. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2020/2021

Protože nám aktuální situace dlouhodobě nedovolila společně se setkat, udělali jsme mini schůzku pouze s jednou členkou Ekotýmu a dále Analýzu vyhodnotili s dětmi. Podrobnosti naleznete v zápisu ze schůzky.

Z důvodu aktuální situace a omezení počtu přítomných osob v místnosti, se setkání odkládá. O náhradním termínu vás budeme informovat.

Dne 15. 10. od 16h proběhne 2. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2020/2021

Program schůzky:

Čas:

 

1. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2020/2021

NENÍ VÁM LHOSTEJNÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ? ZÁLEŽÍ VÁM NA TOM, JAKÝ MAJÍ DĚTI VZTAH KE SVÉMU OKOLÍ? CHCETE OVLIVNIT BUDOUCNOST?
ZVEME VŠECHNY STÁVAJÍCÍ ČLENY, ZÁJEMCE I ZVĚDAVCE NA SETKÁNÍ EKOTÝMU, KDE SE DOZVÍTE, JAK TO DĚLÁME A CO MŮŽETE DĚLAT VY. SETKÁNÍ JE NEZÁVAZNÉ, A PROTOŽE ČLENY EKOTÝMU JSOU I DĚTI, VEZMĚTE JE S SEBOU.

KDY: VE ČTVRTEK 24. 9. 2020 OD 16H

KDE: VE TŘÍDĚ MOTÝLKŮ

OBČERSTVENÍ ZAJIŠTĚNO

NA NÁSTĚNCE EKOŠKOLY VE ŠKOLE (1. PATRO NA CHODBĚ)  MŮŽETE HLASOVAT O TOM, KTERÉMU TÉMATU EKOŠKOLY BYCHOM SE PODLE VÁS MĚLI VĚNOVAT V TOMTO ŠKOLNÍM ROCE.

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020:

 

Audit aneb obhájili jsme titul Ekoškola?

Po dvou letech přišlo opět ověřování, zda je naše úsilí dostatečné a můžeme dále používat titul Ekoškola. V naší škole proto proběhl audit, který prověřil naši práci. Docela jsme si věřili, protože v tématech Odpady a Prostředí, kterými jsme se zabývali, jsme i po 7 letech od zapojení do programu Ekoškola našli další možnosti, jak zlepšit životní prostředí a mohli obohatit další děti o to, co už jsme zvládli. Byli jsme trochu nervózní, jak po pauze, kterou nám koronavir uštědřil, budou děti i dospělí členové Ekotýmu v obraze, aby prezentovali vše co o Ekoškole víme a co jsme dělali. Naše obavy byly zbytečné, dopadlo to výborně a máme radost, že je naše zapojení vysoce ceněno.

Děkujeme dětem i dospělým členům Ekotýmu, panu Ambrůzovi a paní Sreier, kteří se auditu zúčastnili. A velké díky patří
i naší bývalé koordinátorce Ekoškoly Olze Golasové a současné Evě Wojnarové, za to jak propracovaně program na škole vedly. Radost máme o to větší, když víme, že mezinárodní program Ekoškola je v České republice na úrovni a propracovaná kritéria jsou inspirací i pro další země. Těšíme se na další práci, která nás čeká, protože po letech zapojení do programu už víme, jaký dopad má výchova a vzdělávání v této oblasti a věříme, že v obci rostou zodpovědní občané, kterým není lhostejné prostředí, ve kterém žijí.

Jana Bartošová

 

 

Schůzka Ekotýmu 2019/2020 virtuálně

Protože se nemůžeme sejít osobně, natočili jsme vám video z virtuální schůzky Ekotýmu. Celý zápis ze schůzky Ekotýmu naleznete v sekci Zápisy z ekoschůzek

https://youtu.be/HF03rK9uS04

 

4. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

Pozor změna - z důvodu vyhlášení nouzového stavu a riziku onemocnění COVID-19, se termín přesouvá, zatím na neznámý termín.

Dne 16. 3. od 16 do 16:45 proběhne 4. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

Program schůzky:

 

Reportáž - Když krokodýla, tak vychovaného

Od podzimu členové Ekotýmu zjišťovali, jak jsme na tom v tématu Prostředí a plánovali, jak jej zlepšit ve škole i na školní zahradě. Vytvořili jsme plán s úkoly pro děti i dospělé a postupně začínáme měnit naše plány ve skutečnost. Například jsme zavedli dětskou službu Ekoškolí pomocník. Ten má na starost hlídat, jestli nesvítíme zbytečně, zda neplýtváme vodou a správně třídíme odpad. Obnovujeme informační cedule na zahradě a připravujeme příbytky pro volně žijící zvířata na naši školní zahradu. Koncem března uspořádáme akci „Z“ a vlastními silami se pustíme do úprav zahrady, ať je funkční, bezpečná, estetická a doufáme, že se v létě budeme všichni těšit z motýlí louky. Postupně budeme vybavovat zahradu dalšími užitečnými prvky, které budou dětem pomáhat k rozvoji i hře. A protože zahrada slouží dětem, tak jsme se i jich ptali, co by na zahradě chtěli mít. Některé odpovědi nás inspirovaly a jiná přání jsou těžko splnitelná, posuďte sami. Na zahradě chci mít: Květinky; Skluzavku; Bazén; Místo trubek na hulákání opravdovou klouzačku; Aby tam byli netopýři, Aby tam lítali motýli, Trampolínu; Aby mě tam nikdo neotravoval; Poklad s diamanty; Podzemní úkryt na zbraně a tunel, ať můžeme utéct ze školky; Bránu s dráty a elektrikou; Vychovaného krokodýla; Kanóny; Nahaté morče.

Jana Bartošová

 

Takto vypadá náš Plán činností k tématu Prostředí

 

Prezentace činnosti Ekoškoly na karnevalu

Letošní karneval "Pohádkové bytosti z přírody" byl opět propojený s tématem Ekoškoly, s Prostředím. V průběhu karnevalu se mohli všichni návštěvnící seznámit s Analýzou, Plánem činností a Ekokodexem. Protože na karneval zavítala i TV Polar, bude Ekoškola prezentována i v rámci médií.

 

3. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

Dne 9. 12. od 16 do 17h proběhne 3. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

 

 

 

Reportáž ze schůzky Ekotýmu

Ekoškola, pojem, který je s naší MŠ spojen už několik let. Každý si pod tím, jak pracuje taková Ekoškola může představit něco jiného. Chcete se nejen o ní samotné, ale i o práci našeho Ekotýmu dozvědět více? Pak si nyní uvařte dobrý čaj nebo kávu, pohodlně se usaďte a nechte se unést následujícími řádky.

Ekoškola je mezinárodním programem, který spatřil světlo světa v roce 1994 v Kodani. Za ty roky se rozšířil do mnoha škol ve spoustě zemí světa.

Základem celého programu je 7 kroků, které dětem ze zapojených škol, ale i jejich rodičům a učitelům pomáhají nejen zorientovat se v takto důležitém tématu, jakým ekologie je, ale také jim dává prostor k tomu, aby mohli být iniciátory, spoluautory pozitivní změny v rámci školy, popřípadě i obce.

Slouží i jako skvělá motivace nově vyrůstající generace k tomu, aby byli k naší Zemi a ke krajině kolem nás citliví a aktivně přemýšleli nad tím, jak ji chránit.

V roce 2005, zásluhou vzdělávacího centra Tereza, byl program Ekoškoly přesunut i do českých podmínek. Na začátku se do programu zapojilo 10 pilotních škol, jejichž počet se během let vyšplhal téměř na 500. Přes 50 mateřských škol se dokonce může pyšnit mezinárodním titulem Ekoškola a mohly si tudíž ve své škole vyvěsit velkou zelenou vlajku, jež je symbolem Ekoškoly.

Náš dětský Ekotým se schází vždy, když je to potřeba a zamýšlí se nad tématem spolu s paní učitelkou Janou, která dokáže povídání k tématu a dílčí úkoly vymyslet vždy tak, že děti neuvěřitelným způsobem vtáhne do problému. Velký Ekotým se v tomto školním roce sešel zatím dvakrát.

Na první schůzce jsme se setkali s členy z předchozího roku a přivítali nové nadšence.  Stanovili jsme si společně pravidla, která nám při chodu našeho Ekotýmu pomohou. Rodiče a učitelky si mezi sebe rozdělili otázky orientované na téma prostředí, aby pečlivou analýzou zjistili co nejrelevantnější informace. Byly připraveny i činnosti pro děti, aby se pro ně schůzka stala zajímavější. Pátrání po 7 krocích různě poschovávaných tak, aby se za účelem jejich nalezení spojily a kooperovaly spolu při jejich hledání, skládání obrázku a mnohé další.

Druhou schůzkou jsme navázali na tu předchozí. Znovu jsme svým souhlasem posvětili námi stanovená pravidla a přešli jsme na vyhodnocování analýzy, která nám ukázala několik zajímavých směrů, kterými bychom se mohli vydat. Kterým z nich se vydáme? Na kterou z věcí se zaměříme? Děti spolupracovaly s velkým nadšením, a proto pak sebe, ale i své rodiče, mohly odměnit památečními dřevěnými medailemi „Ekotým“. Tím posvětili své členství v Ekotýmu. Ale než se z nich mohly těšit, musely se poprat s obtížným úkolem, najít místo, kde jsou schované.

Na naší nástěnce Ekoškoly se teď mohou rodiče vyjadřovat k jednotlivým bodům, které z Analýzy vyplynuly a rozvíjet je. Jsme všichni zvědaví, k čemu dospějeme a nemůžeme se už dočkat další schůzky, kde již budeme podrobně rozpracovávat plán činností, který bude prolínat vším, co v rámci enviromentální výchovy budeme chtít dětem předat. Jedno už víme jistě, rozhodně chceme obnovit hmyzí domečky, které už kdysi byly součástí venkovních prostor naší MŠ. A co rovněž víme? Že jsme pro danou věc dostatečně zapálení a doufáme, že v naší práci budeme úspěšní tak, jako doteď.

Kateřina Lusková

 

Sára Střelcová nakreslila, jak probíhá schůzka Ekotýmu

 

 Kryštůfek Ambrůz se svým tatínkem prezentuje výsledky analýzy

 

Připojili jsme se do světového Dne Ekoškol

Co malého, co děláme my/já, můžete udělat pro svět i vy, aby byl náš život dlouhodobě udržitelný? Co bych změnil, kdybych měl neomezenou moc?

https://youtu.be/Uq7zhF7qf6Y

 

2. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

Dne 31. 10. od 16h proběhne 2. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

Program schůzky:

Čas:

 

Ekoškola na druhou aneb Čeladná se pyšní školou s titulem Ekologická škola Moravskoslezského kraje ve školním roce 2018/2019

Minulý rok jsme jásali radostí, když jsme zjistili, že jsme mezi oceněnými školami v soutěži o Ekologickou školu Moravskoslezského kraje získali referenční list a letos byla naše radost ještě větší, když jsme v kategorii mateřská škola zvítězili. A čím jsme porotu, která o vítězi rozhodovala zaujali? Dá se říct, že celkovou koncepcí výchovy a vzdělávání dětí v oblasti environmentální výchovy. Velkou roli v tom hraje naše zapojení do programu Ekoškola, díky které jsme se inspirovali v mnoha aktivitách. V loňském roce jsme se zabývali odpady, kdy jsme mimo jiné s rodiči vybudovali kompost na zahradě z náletových dřevin, který teď slouží nejen škole, ale pro hotový kompost si k nám můžete dojít i vy pro využití na vaše zahrady. Také jsme děti posadili za šicí stroj a ušili s nimi lehké látkové pytlíky pro jejich rodiny a členy Senior Club Čeladná, aby při nákupech nemuseli používat jednorázové sáčky. Oporou v našem úsilí jsou rodiče dětí a členové Ekotýmu, kterými se můžete stát i vy a společně s námi ovlivňovat životní prostředí ve svém okolí nebo se můžete přidat k některé z úklidových akcí či jiných aktivit, které jako škola pořádáme. A co z toho máme? Kromě pocitu z dobře odvedené a smysluplné práce, jsme k titulu Ekologická škola Moravskoslezského kraje ve školním roce 2018/2019 získali také finanční prostředky, kterými zlepšíme prostředí dětí. V tomto školním roce nás opět čeká audit, který rozhodne, zda budeme moci další dva roky používat titul Ekoškola, tak nám držte palce, abychom v našem úsilí nepolevili a byli nadále Ekoškola na druhou.

Jana Bartošová

Slavnostní předání titulu Ekologická škola Moravskoslezského kraje v roce 2018-2019

 

 

1. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

Dne 10. 9. 2019 proběhla 1. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020. O tom, jak schůzka probíhala a co je v plánu do příští schůzky se dočtete v sekci "zápisy z ekoschůzek". Příští schůzka velkého Ekotýmu proběhne koncem října.

 

 

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2018/2019:

Školní rok 2018/2019 je uazvřený a můžeme rekapitulovat, co se nám podařilo, co se nepodařilo a čemu se budeme věnovat později.

Vyhodnocení plánu pro školní rok 2018/2019:

 

 

REPORTÁŽ - Slavnost s odpadky

Zahradní slavnost uzavírá školní rok a je setkáním, kde se loučíme s dětmi i rodiči. Během akce plní děti úkoly za pomoci rodičů na téma, které pro nás bylo v tomto školním roce aktuální ve spojení s Ekoškolou. Jak už možná z předchozích příspěvků víte, zabývali jsme se Odpady. Jaké úkoly se dají plnit s odpadky? Asi vás napadá tvoření z různých druhů odpadů, ale my jsme byli ještě nápaditější. Například jsme na zahradě vytvořili malý hřbitov odpadků a v čase budeme pozorovat na vlastní oči, jak dlouho se rozkládá papír, plast, sklo či bioodpad. A jakou úlohu měly děti? Nejen ty z Ekotýmu prezentovaly, jak jsme vytvářeli společně s rodiči nový kompost na školní zahradě a vysvětlovali dospělým, co do něj patří. Ale co s tou hromadou kompostu budeme dělat? Co říkáte na nabídku „Naše odpady na vaše zahrady“? Máte zahrádku, kterou potřebujete oživit kompostem? Nebo potřebujete jen trochu kompostu do květináče? Přijďte k nám a naberte si. Co máme, rádi rozdáme a vrátíme zpět do přírody.

Jana Bartošová

 

Už víme, co do kompostu patří a co nepatří.

 

 

Zde odpočívají odpadky

 

 Děti vysvětlují, kčemu se kompost využívá a nabízejí jej do vašich domácností

 

KOMPOST JSME NA ZAHRADĚ MĚLI, ALE UŽ BYL PLNÝ CELÝ, PROTO S EKOTÝMEM JSME SE SEŠLI A ŘEŠENÍ RYCHLE NAŠLI.

NOVÝ KOMPOST POSTAVÍME, S ODPADKY PAK ZATOČÍME. TAŤKOVÉ SI PILY VZALI, K ŘECE RYCHLE POSPÍCHALI.

PO ÚKLIDU V ZAHRADĚ, KOMPOST UŽ BYL V OHRADĚ. TEĎ MÁME KOMPOSTU PLNO, DOBŘE NÁM V NĚM KLÍČÍ ZRNO.

MY SE S NÍM VŠAK ROZDĚLÍME A ÚRODU VÁM ZLEPŠÍME.

 

 

KAMPAŇ OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ

Po dobu jednoho týdne od 29. 4. do 5. 5. 2019 jsme se stali hrdiny a přijali výzvu v kampani obyčejného hrdinství. A Jak výzva dopadla?

33 hrdinů a hrdinek ušetřilo 4 vany vody

56 hrdinů a hrdinek strávilo 482 hodin venku (po práci a po škole i přes nepřízeň počasí.

18 hrdinů a hrdinek zasadilo 100 rostlin a 12 stromů (i přes nepřízeň počasí)

16 hrdinů a hrdinek ušetřilo (nepoužilo)  57 igelitových tašek

11 hrdinů a hrdinek vyprodukovalo o 71% méně odpadu než průměrný Čech

16 hrdinů a hrdinek díky dnům bez jízdy automobilem či spolujízdou ušetřilo přírodu stejně, jako kdyby vysadili 2,4 stromů.

20 hrdinů a hrdinek za týden ušetřilo (nesnědlo) tolik masa, že zachránili (nesnědli) 1,2 velkého zvířete a ušetřili 436,8 kg oxidu uhličitého.

Výzva už sice skončila, ale to neznamená, že v ní nemůžete pokračovat. A o čem výzva byla? To si můžete přečíst v následujícím textu.

KAMPAŇ OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ 7 dní, kdy můžeš se svojí školou i rodinou zlepšit svět!

"Nepřijela jsem sem prosit světové lídry, aby se začali starat. Ignorovali jste nás v minulosti a budete nás ignorovat i dál… Naučila jsem se, že nikdy nejste příliš malí na to, abyste mohli něco změnit!"

Studentka Greta Thunbergová ve svém proslovu světovým lídrům na klimatické konferenci.

MILION MALÝCH ZMĚN MŮŽE BÝT VÍCE NEŽ JEDNA VELKÁ

Kampaň obyčejného hrdinství

Na změnu klimatu mají velký vliv skleníkové plyny, které v atmosféře zachytávají sluneční paprsky do tepelné pasti. Tyto plyny (například oxid uhličitý) vznikají spalováním fosilních paliv nebo je produkují během svého metabolismu miliardy krav, chovaných dnes na planetě k produkci masa. V České republice je největším producentem oxidu uhličitého průmysl, hlavně elektrárny a pak automobilová doprava.

Vůle státu nebo průmyslníků ke snížení produkce oxidu uhličitého je nízká. Pokud tedy není motivace ze shora, je dobré ji tlačit ze zdola. Čím více lidí bude zlepšovat svět malými kroky, které budou bojovat proti klimatickým změnám, tím větší bude jejich vliv na státní instituce i průmyslníky. Obyčejné hrdinství je chování, které každý den zlepšuje náš svět skrze naše skutky!

Kampaň je určena pro Ekoškoly v České republice s cílem zapojit co nejširší komunitu v jejich okolí! Školy během jednoho týdne zkusí skrze žáky, učitele, rodiče a další lidi zlepšit svět tím, že začnou plnit jednu či více výzev!

Zapoj se do 7 malých výzev po dobu 7 dní a pomoz zlepšit tento svět! Výzvy mají různou obtížnost: 1 nejlehčí, 5 nejobtížnější

Každý jedinec si může vybrat, kolik výzev chce plnit. Může to být jedna nebo klidně všechny! Důležitá je dlouhodobost, vydržet plnit výzvu celý týden!

  1. Výzva Obtížnost 1

Nenechávej téct vodu při čištění zubů! Nalej si vodu do kelímku nebo si jen krátce vypláchni ústa!

Pokud budeš tento postup dodržovat celý rok, tak ušetříš 8 plných van vody nebo 6 424 čajových šálků.

Kolik van plných vody se ušetří díky zapojení rodin skrze vaší školu?

  1. Výzva Obtížnost 2

Zasaď kytku! Zasaď si kytku, bylinu nebo strom. Můžeš venku (strom určitě) nebo i doma do květináče.

Rostliny a zvláště stromy absorbují ve velkém oxid uhličitý, který je jeden ze základních plynů stojících za skleníkovým efektem. Jeden hektar lesa za rok z ovzduší naváže a vymaže oxid uhličitý v množství 15 tun, tedy tolik, kolik vypustí středně velké auto za 100 000 km.

Kolik nových rostlin jste společně vysázeli? Je jedno, jestli je to pro začátek bylina nebo rovnou malý strom, vše se v tomto týdnu počítá.

  1. Výzva Obtížnost 2

1 hodina tvého času! Každý den buď minimálně jednu hodinu venku v přírodě (i kdyby to měl být městský park).

Zároveň zkuste přesvědčit učitele, že i některá výuka může probíhat venku. Pohyb venku totiž zlepšuje psychickou pohodu, paměť a zvyšuje imunitu.

Kolik hodin členové rodin strávili za týden venku (mimo svoji práci a školu)? Kolik tříd ze školy strávilo venku alespoň 1 vyučovací hodinu za den v rámci vyučování?

  1. Výzva Obtížnost 3

Buď věrný! Buď věrný jedné tašce. Kup si nebo vyrob látkovou tašku či síťovku a jen tu používej na nákupy.

Nevyužívej plastové tašky ani nové papírové tašky (Bohužel i papírová taška zatěžuje životní prostředí! Při její výrobě dokonce více než plastová.)

Kolikrát za týden členové všech rodin zapojených do výzvy využili látkovou tašku při nákupech a dalších činnostech?

  1. Výzva Obtížnost 4

Neprodukuj odpad! Nakupuj tak, abys produkoval co nejméně odpadu (tříděného i směsného). Vejde se všechen tvůj odpad po deseti dnech do jednoho 10-ti litrového pytle?

Průměrný Čech vyprodukuje ročně zhruba 320 kg odpadu, z toho zhruba 13 % tvoří tříděný odpad. To je průměrně 6,14 kg na člověka za týden. Kolik kilogramů odpadu, včetně toho tříděného, vyprodukuješ za týden (zvaž pytel na klasické váze)? Pokud kompostuješ, tak bio odpad nepočítej.

O kolik procent odpadu méně jste vyprodukovali za celou školu, respektive za rodiny, které se přes školu do výzvy zapojily? Bude to méně, než vyprodukuje průměrný Čech za týden?

  1. Výzva Obtížnost 5

Nejezdi autem! Vynechej na 7 dní jízdu autem a využívej jen hromadnou dopravu nebo kolo/koloběžku atd. Pokud to není z různých důvodů možné, tak výzvu změň na: Pojedu jen vždy plným autem (spolujízda…)

Při celoročním využívání hromadné dopravy místo auta budeš mít na přírodu stejný dopad, jako kdybys zasadil 16 stromů. Podobného výsledku dosáhneš, i když budeš jezdit vždy plným autem.

Kolik jste „zasadili stromů“, když jste využívali hromadnou dopravu místo auta či jste jezdili zcela plným autem?

  1. Výzva Obtížnost 5

Nejez maso! Omez pokrmy z masa na minimum nebo nulu. Zkus sedm dní hledat alternativy, které by ti maso nahradily nebo ti odvedly pozornost od chuti na něj. Produkce masa, hlavně chov hovězího, přispívá k produkci skleníkových plynů více než všechna automobilová doprava na této planetě dohromady. Za jeden den bez masa ušetříš 9,1 kg CO2 a „zachráníš“ 0,025 zvířete.

Kolik CO2 díky minimalizaci konzumace masa ušetřili lidé zapojení ve školní výzvě?

  1. Výzva Obtížnost ?

Přidejte si klidně další výzvy! Je to jen na vás.

Chcete bojovat dál proti klimatické změně a přitom plnit další výzvy? Tak si každý den zopakujte naše motto:

Velké změny začínají od nejmenších!

 

REPORTÁŽ - Jaký je rozdíl mezi kompotem a kompostem?

Zní to jako otázka z pořadu Nikdo není dokonalý. My jsme se takto zeptaly dětí a ptaly jsme se za jistým účelem. Využili jsme totiž výzvu firmy IKEA ČR, která každý rok nabídne příležitost školám zapojených do mezinárodního programu Ekoškola, který v ČR koordinuje TEREZA z.ú., a které chtějí svým projektem zlepšit životní prostředí ve škole a svém okolí. Příležitost spočívá v tom, že škola pošle svůj Plán činností, který Ekoškoly zpracovávají každý rok na jedno z daných témat a vybrané školy pak budou mít svůj projekt podpořen i finančně. Možná si z našich předchozích článků pamatujete, že se zabýváme tématem Odpady. A protože víme, že velké změny začínají od nejmenších a že se stovka drobných činů stane velkým skutkem, zaměřili jsme se na to, co zvládneme my ve školce s dětmi a rodiči. Od minulého roku pečujeme svými silami o zahradu mateřské školy. S rodiči jsme udělali jarní úklid zahrady, kosíme si trávník, zastřihujeme vrbové prvky a s dětmi hrabeme listí. Část biologického odpadu vozíme na čeladenský kompost a část zůstává v MŠ. Máme totiž vlastní kompost, do kterého mimo odpad ze zahrady dáváme také podestýlku zvířat a další zbytky, které do kompostu patří. Plán se týkal kompostu, ten náš je totiž malý a tvoříme ho více, než spotřebujeme. Vymysleli jsme a naplánovali, jak jej zvětšit a jak jej upotřebit, ale to se nechte překvapit později. Stejně jako v IKEA ČR věříme, že našim plánem a jeho realizací s dětmi i rodiči ovlivníme životní prostředí v našem okolí. Vážíme si ocenění, že jsme byli vybráni mezi 10 nejúspěšnějších projektů mateřských, základních i středních škol z celé České republiky. A jak dopadla naše otázka dětem na rozdíl mezi kompotem a kompostem? Děti si myslí, že jsou tam jiná písmenka, že to nemůžou vědět, protože to taťka ještě neříkal, že kompot je lepší, že kompot je jídlo a kompost nějaké odpadky a že kompot je prostě kompot.

Jana Bartošová (zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 3/2019)

Takto vypadá náš kompost nyní

 

 

Výsledek výzvy "Měníme školu s IKEA"

 

Milí členové Ekotýmu,

moc děkujeme za přihlášení vašeho projektu do IKEA výzvy „Měníme školu s IKEA. S radostí vám oznamujeme, že váš projekt v IKEA výzvě uspěl a zařadil se tak mezi 10 nejlepších projektů. Oceňujeme vaší kvalitní práci, kterou v programu děláte, a nadšení, se kterým jste se do ní pustili. Jsme rádi, že máme v programu Ekoškola zapojené tak kreativní a akční žáky i učitele.

 

Váš Ekotým získává finanční odměnu 10.000 Kč na realizaci vašeho projektu.

Během týdne se vám ještě ozveme s konkrétními doporučeními, které k vašemu projektu měli členové poroty. Budeme rádi, pokud se vám jejich připomínky podaří zohlednit. Zároveň pošleme i smlouvu a další technické informace.

 

Přejeme, ať se vám daří nejen v Ekoškole!

Za tým Ekoškoly Jitka Krbcová

 

 

3. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2018/2019

 

Zveme všechny stávající členy i další zájemce na schůzku Ekotýmu, která se koná ve čtvrtek 28. 2. 2019 od 16:00 v MŠ. Na schůzce budeme prezentovat rozpracovaný Plán činností, který budeme doplňovat. Také se budeme věnovat dosavadním výsledkům a výstupům. 

 

 

Informace - Zapojili jse se do výzvy Ikea 2018/2019 s projektem "Naše odpady do vaší zahrady"

 

https://www.celadenskaberuska.cz/admin/files/ModuleText/33/vyzva-2018-2019-ms-celadenska-beruska.pdf

 

 

 

REPORTÁŽ - Ekotým perlí

 

 (zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 2/2019)

 

 

REPORTÁŽ - Známe výsledky Analýzy

30. 11. 2018 proběhla 2. schůzka Ekotýmu tohoto školního roku, na které její členové prezentovali výsledky Analýzy. Každé otázka byla zpracována originálně, zároveň velmi pečlivě a zodpovědně. Členové Ekotýmu hned navrhovali, čím bychom se měli zabývat v Plánu činností.

(zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 1/2019)

 

Lukášek a Eliška s maminkou prezentují výsledky svého zjišťování.

 

 

 

2. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2018/2019

proběhne ve čtvrtek 29. 11. 2018 v 16:10

Na schůzce budeme prezentovat Analýzu tématu odpady z jejichž výsledků vybereme cíle a záměry, kterým se budeme tento školní rok věnovat.

 

 

 

 

REPORTÁŽ - Vyklič semínko

Školní rok 2017/2018 už je sice dávno za námi, přesto ještě sklízíme plody naší práce za toto období. S velkou radostí jsme přivítali zprávu, že jsme uspěli v soutěži, kterou pořádá Krajský úřad Moravskoslezského kraje. V soutěži Ekologická škola Moravskoslezského kraje za rok 2017/2018 jsme byli mezi osmi oceněnými školami. Jsme přesvědčeni o tom, že k výsledku přispěla obhajoba titulu Ekoškola, dlouhodobé environmentální zaměření školy a především aktivní zapojení všech aktérů školy v environmentální oblasti. Možná si i vy vzpomenete, že každý duben s rodiči a d&#

Zápis
Prostředí
Ekoškola

Co potřebují děti do školky

Jak se mám svému dítěti před vstupem do školky věnovat?

VÍCE INFORMACÍ

NOVINKY - CO JE U NÁS NOVÉHO?

MÁTE DOTAZ? Napište nám.