+420 777 364 188
celadenskaberuska@seznam.cz

akce ekoškoly

6. Krok Ekoškoly - INFORMOVÁNÍ A SPOLUPRÁCE
Dáváme vědět o tom, co děláme v rámci programu Ekoškola uvnitř i vně školy. Zároveň rozšiřujeme spolupráci i mimo Ekotým. Dochází tím k zviditelnění a pochopení naší činnosti a motivaci okolí k zapojení do práce v programu.

INFORMACE JSOU SEŘAZENY POSTUPNĚ CHRONOLOGICKY

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2018/2019:

 

REPORTÁŽ - Jaký je rozdíl mezi kompotem a kompostem?

Zní to jako otázka z pořadu Nikdo není dokonalý. My jsme se takto zeptaly dětí a ptaly jsme se za jistým účelem. Využili jsme totiž výzvu firmy IKEA ČR, která každý rok nabídne příležitost školám zapojených do mezinárodního programu Ekoškola, který v ČR koordinuje TEREZA z.ú., a které chtějí svým projektem zlepšit životní prostředí ve škole a svém okolí. Příležitost spočívá v tom, že škola pošle svůj Plán činností, který Ekoškoly zpracovávají každý rok na jedno z daných témat a vybrané školy pak budou mít svůj projekt podpořen i finančně. Možná si z našich předchozích článků pamatujete, že se zabýváme tématem Odpady. A protože víme, že velké změny začínají od nejmenších a že se stovka drobných činů stane velkým skutkem, zaměřili jsme se na to, co zvládneme my ve školce s dětmi a rodiči. Od minulého roku pečujeme svými silami o zahradu mateřské školy. S rodiči jsme udělali jarní úklid zahrady, kosíme si trávník, zastřihujeme vrbové prvky a s dětmi hrabeme listí. Část biologického odpadu vozíme na čeladenský kompost a část zůstává v MŠ. Máme totiž vlastní kompost, do kterého mimo odpad ze zahrady dáváme také podestýlku zvířat a další zbytky, které do kompostu patří. Plán se týkal kompostu, ten náš je totiž malý a tvoříme ho více, než spotřebujeme. Vymysleli jsme a naplánovali, jak jej zvětšit a jak jej upotřebit, ale to se nechte překvapit později. Stejně jako v IKEA ČR věříme, že našim plánem a jeho realizací s dětmi i rodiči ovlivníme životní prostředí v našem okolí. Vážíme si ocenění, že jsme byli vybráni mezi 10 nejúspěšnějších projektů mateřských, základních i středních škol z celé České republiky. A jak dopadla naše otázka dětem na rozdíl mezi kompotem a kompostem? Děti si myslí, že jsou tam jiná písmenka, že to nemůžou vědět, protože to taťka ještě neříkal, že kompot je lepší, že kompot je jídlo a kompost nějaké odpadky a že kompot je prostě kompot.

Jana Bartošová (zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 3/2019)

Takto vypadá náš kompost nyní

 

 

Výsledek výzvy "Měníme školu s IKEA"

 

Milí členové Ekotýmu,

moc děkujeme za přihlášení vašeho projektu do IKEA výzvy „Měníme školu s IKEA. S radostí vám oznamujeme, že váš projekt v IKEA výzvě uspěl a zařadil se tak mezi 10 nejlepších projektů. Oceňujeme vaší kvalitní práci, kterou v programu děláte, a nadšení, se kterým jste se do ní pustili. Jsme rádi, že máme v programu Ekoškola zapojené tak kreativní a akční žáky i učitele.

 

Váš Ekotým získává finanční odměnu 10.000 Kč na realizaci vašeho projektu.

Během týdne se vám ještě ozveme s konkrétními doporučeními, které k vašemu projektu měli členové poroty. Budeme rádi, pokud se vám jejich připomínky podaří zohlednit. Zároveň pošleme i smlouvu a další technické informace.

 

Přejeme, ať se vám daří nejen v Ekoškole!

Za tým Ekoškoly Jitka Krbcová

 

 

3. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2018/2019

 

Zveme všechny stávající členy i další zájemce na schůzku Ekotýmu, která se koná ve čtvrtek 28. 2. 2019 od 16:00 v MŠ. Na schůzce budeme prezentovat rozpracovaný Plán činností, který budeme doplňovat. Také se budeme věnovat dosavadním výsledkům a výstupům. 

 

 

Informace - Zapojili jse se do výzvy Ikea 2018/2019 s projektem "Naše odpady do vaší zahrady"

 

https://www.celadenskaberuska.cz/admin/files/ModuleText/33/vyzva-2018-2019-ms-celadenska-beruska.pdf

 

 

 

REPORTÁŽ - Ekotým perlí

 

 (zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 2/2019)

 

 

REPORTÁŽ - Známe výsledky Analýzy

30. 11. 2018 proběhla 2. schůzka Ekotýmu tohoto školního roku, na které její členové prezentovali výsledky Analýzy. Každé otázka byla zpracována originálně, zároveň velmi pečlivě a zodpovědně. Členové Ekotýmu hned navrhovali, čím bychom se měli zabývat v Plánu činností.

(zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 1/2019)

 

Lukášek a Eliška s maminkou prezentují výsledky svého zjišťování.

 

 

 

2. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2018/2019

proběhne ve čtvrtek 29. 11. 2018 v 16:10

Na schůzce budeme prezentovat Analýzu tématu odpady z jejichž výsledků vybereme cíle a záměry, kterým se budeme tento školní rok věnovat.

 

 

 

 

REPORTÁŽ - Vyklič semínko

Školní rok 2017/2018 už je sice dávno za námi, přesto ještě sklízíme plody naší práce za toto období. S velkou radostí jsme přivítali zprávu, že jsme uspěli v soutěži, kterou pořádá Krajský úřad Moravskoslezského kraje. V soutěži Ekologická škola Moravskoslezského kraje za rok 2017/2018 jsme byli mezi osmi oceněnými školami. Jsme přesvědčeni o tom, že k výsledku přispěla obhajoba titulu Ekoškola, dlouhodobé environmentální zaměření školy a především aktivní zapojení všech aktérů školy v environmentální oblasti. Možná si i vy vzpomenete, že každý duben s rodiči a dětmi s Ekoškolou uklízíme Čeladnou nebo že pořádáme bazárky, informujeme, pěstujeme, chováme, šetříme, sbíráme a třídíme. Všechny tyto aktivity pomáhají chránit životní prostředí a nyní jsme za ně získali ocenění a finanční dar na nákup pomůcek, které budou u dětí rozvíjet zájem o přírodu. Titul ne-titul, určitě nebudeme zahálet. Už nyní pracujeme s dětmi na dalším celoročním tématu Ekoškoly, kterým jsou odpady. Protože víme, že obec dlouhodobě řeší třídění a množství odpadů, věříme, že v dětech zasejeme semínko občanské odpovědnosti, které přenesou i do svých rodin.

Jana Bartošová (zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 11/2018)

Slavnostního aktu vyhlášení cen se zúčastnil i starosta obce Čeladná, pan Pavol Lukša.

 

 

REPORTÁŽ - Vyhrála vlastní cenu

„Jablko nepadá daleko od stromu“, bylo motto naší jablečné akce pro rodiče s dětmi. Ale co byste měli z toho, že vám popíšeme, kdy, co a jak…..bylo fajn. My jsme se rozhodli, že se s vámi raději podělíme o recept výherního pokrmu. A co že bylo tou lákavou výhrou za vlastně připravený pokrm z jablek? Ano správně, demižon, čeho jiného než jablečného moštu, který nám do soutěže věnovala paní Sládková. Že už víte, kdo ho vyhrál?      

 Jablečné crumble

Suroviny pro 4 osoby

4jablka, 150g cukru, 100g mouky, 90g másla, 30g drcených mandlí, 1 lžička skořice, sůl

  1. Jablka oloupejte a nakrájejte na kousky. Smíchejte je se skořicí a 50g cukru.
  2. Jablka orestujte na prudkém ohni na troše másla 50g cukru. Po 6 až 7minutách je vysypte do zapékací formy.
  3. Ve větší míse rukama promíchejte zbylé máslo, cukr, mouku, drcené mandle a špetku soli tak, aby vznikla drobenka.
  4. Drobenkou zasypte jablka a pečte 25 minut na 180 °C.

Tip od naší výherkyně, použila cukr Muscovado a drcený kardamon, dobrou chuť.

Lucie Kaločová (zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 11/2018)

 

Přece jenom pár drobností z akce prozradíme. Opět jsme ji propojili s tématem Ekoškoly, kterým je pro tento školní rok téma Odpady. Návštěvníci pro tvoření využili prostředky z přírodních materiálů, které nezatěžují životní prostředí a také jsme návštěvníky akce prověřili ze znalostí o jablku formou zábavného kvízu, během kterého se účastníci mimo jiné dozvěděli, jak se dají využít ohryzky či slupky z jablka.

 

 

REPORTÁŽ - Ekoškola pokračuje

Sotva začal školní rok, už se v Čeladenské berušce konala první letošní schůzka členů Ekotýmu. A že to není týmeček, ale opravdu velký tým, nás moc potěšilo. Sešli se zkušení dětští "absolventi" školky, kteří ve výtvarné dílničce provázeli nováčky při výrobě označení jednotlivých funkcí členů Ekotýmu a také dospěláci, které činnost Ekoškoly zajímá. My všichni jsme si vysvětlili a zopakovali, o co nám jde především. Abychom se ve školce, v naší obci a v našich domácnostech, chovali šetrně k přírodě, a také, aby tomu porozuměly naše děti a ohled k přírodě se stal přirozenou součástí jejich myšlení. Pro letošní rok bylo hlasováním dětí i dospělých vybráno téma "odpady". Čeká nás tedy spousta práce. O tom, co jsme zjistili, naplánovali a co se pokusíme změnit a vylepšit, se s vámi příště rádi podělíme.

Gábina Kahánková (zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 10/2018)

 

Děti z Ekotýmu vyrábí označení funkcí pro členy Ekotýmu.

 

1. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2018/2019

proběhne ve čtvrtek 20. 9. 2018 v 16 hodin

Během schůzky představíme Ekoškolu a její filozofii, společně navrhneme role jednotlivých členů, pravidla Ekotýmu a rozdělíme si otázky Analýzy k tématu Odpady, které rodiče a děti z MŠ zvolili při hlasování.

 

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2017/2018:

 

 

REPORTÁŽ - Členky Ekotýmu MŠ Čeladenská beruška v zahradě Senátu Parlamentu České republiky

Když se vám jednou podaří po usilovné práci něčeho dosáhnout, cítíte zadostiučinění a těšíte se z úspěchu. O to více je pak těžší a zodpovědnější úspěch zopakovat. Tohle znají třeba sportovci. V roce 2016 jsme se radovali z mezinárodního titulu Ekoškola mezi úplně prvními mateřskými školami z České republiky. Tím jsme dostali kromě ocenění i motivaci k pokračování a prohlubování environmentálních témat. Po dvou letech práce, přišel nový audit, obhajoba titulu a jak již možná víte, obstáli jsme. Jen třináct mateřských škol v ČR, tohoto ocenění opakovaně dosáhly. Význam této události podtrhlo slavnostní předání obhájeného titulu v Senátu Parlamentu České republiky, kterého se zúčastnily také členky Ekotýmu MŠ Čeladenská beruška. Je to taková olympiáda na poli environmentální výchovy, kde ale není poražených, jen vítězů, těch co pilně trénují. I vy se můžete přidat do týmu, fandit nebo sportovat v rámci svých možností. Stačí začít, my už víme, že to má smysl.

Jana Bartošová (zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 7/2018)

 

Členky Ekotýmu MŠ Čeladenská beruška v zahradě Senátu Parlamentu České republiky.

 

4. Schůzka Ekotýmu 2017/2018

proběhne v úterý 19. 6. 2018 v 15:45.

Na schůzce zhodnotíme naši celoroční činnost.

 

REPORTÁŽ - Ne zrovna voňavé, leč poučné

To, že cesta vody v odpadu nekončí, jsme se dozvěděli při návštěvě čeladenské čističky odpadních vod, do které jsme se šli s dětmi podívat. A jak návštěvu vnímaly děti, nám řekl Matýsek: „My jsme byli na čistírně odpadních vod. My jsme se tam podívali. Viděli jsme tam takové čistírny, které čistily vodu ze záchodu a z kanálu. Čistily to v takové nádobě a byly tam takové ty ... malé … bakterie. Čistily tu vodu, protože jinak bychom ji nemohli pít. Čistou vodu pak dávají do řeky.“

Kamila Kemrová a Olga Golasová (zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná 5/2018)

 

Čistička odpadních vod

 

Voda z kanálu proudí do čističky

 

Už se čistí

 

Bakterie - čistící bakterie na okraji nádoby

 

 

 

 

REPORTÁŽ - Výlet do Mlýnské doliny naplánoval Ekotým

Děti už v lednu, v  rámci programu Ekoškoly a k vybranému tématu VODA, vyslovily přání dozvědět se, jak vodu využívali naše prababičky a pradědové. Netušili jsme, jak úžasný výlet nás čeká. A co všechno jsme ve skanzenu v Rožnově pod Rahoštěm viděli, je zachyceno na fotografiích ...

Kamila Kemrová a Olga Golasová 5/2018

Vodu používali kováři,

 

pohánělo se s ní mlýnské kolo

 

a vyprávělo se, že v ní bydlí vodníci.

 

Viděli jsme stavidla

 

a taky to, jak se díky vodě mele mouka.

 

REPORTÁŽ - Akce "Z"

 

Že máte, nebo také nemáte představu o takové akci a právě proto si čtete tento příspěvek? Tak děti v tom měly jasno, akce „Z“ je přeci akce „zmrzlina“, ale zrovna o mlsání to nebylo. Akcí „Z“ jsme nazvali úklidovou akci naší školkové zahrady, jejíž účast byla dobrovolná, stejně jako její předchozí akce „S Ekoškolou uklidíme  Čeladnou“.  V obou případech jsme uvítali rekordní počet účastníků z řad dospělých i dětí. Obě akce se nesly v atmosféře s chutí do toho a vše je hotovo, práce šlechtí, nebo taky ten umí to a ten zas tohle, a všichni dohromady udělají moc. A závěr? Máme tady krásně, na Čeladné.

 

Lucie Kaločová

 

 Akce "Z" jako zahrada.

 

REPORTÁŽ - Ekoškola je strhujícím příběhem škol, které se rozhodly změnit sebe a své okolí

Po dvou letech prožitků a práce jsme plni očekávání přivítali auditorský tým, který ověřoval, jestli naše úsilí odpovídá kritériím a můžeme se dále nazývat Ekoškolou. Paní auditorky pečlivě prostudovaly materiály dokládající práci celého Ekotýmu a v rozhovoru s dětmi i dospělými zjišťovali co, proč a jak v Ekoškole děláme. K pozitivnímu hodnocení a obhajobě titulu přispěla skvělá prezentace členů Ekotýmu. Ti se v činnosti Ekoškoly orientují a svou aktivitou ovlivňují životní prostředí nejen ve škole, ale i u sebe doma a ve svém okolí. Obhájit mezinárodní titul Ekoškola není samozřejmostí, je za tím neustálá práce a její náročnost dokládá také fakt, že z prvních Ekoškol v mateřských školách, které získaly titul v roce 2016, se jich k obhajobě přihlásilo pouze 11 z celé České republiky. Celá naše práce se neobejde bez podpory a nebývalé aktivity zaměstnanců školy, rodičů i dětí, za což jim patří velké díky.  Jsme potěšeni, že můžeme takto reprezentovat obec Čeladnou a především spoluvytvářet u dětí vztah k přírodě i s vědomím potřeby ji chránit a vážit si jí.

Jana Bartošová

Děti vysvětlují auditorkám, co v Ekoškole dělají.

 

REPORTÁŽ - Ekoškola v školní družině aneb děti dětem

V lednu jsme měli možnost prezentovat Ekoškolu zástupcům škol a školských zařízení, jejichž ohlasy byly tak pozitivní, že jsme hledali cesty, jak myšlenku Ekoškoly šířit dál. A protože víme, že jsou děti nedílnou součástí Ekotýmu, využili jsme jejich ochotu, aby společně s koordinátorkou navštívili a prezentovali Ekoškolu dětem i dospělým v družině ZŠ Čeladná. Děti z MŠ seznámily starší kamarády a budoucí spolužáky, se 7 kroky Ekoškoly a aktivitami, které ve školce uskutečňujeme k jejich naplnění. Letos se zabýváme tématem Voda, a tak jsme dětem z družiny ukázali i některé pokusy, které jsme si už dříve vyzkoušeli ve školce. Za snahu Ekoškoláků je kamarádi ze školy odměnili sovičkami, které sami vytvořili.

Olga Golasová, Jana Bartošová

Děti vysvětlují, co dělají v Ekoškole.

 

Metodika 7 kroků v podání dětí.

 

Děti sledují a zkouší si pokusy s vodou.

 

REPORTÁŽ - Vodní karneval

Už druhým rokem jsme propojili téma Ekoškoly s karnevalem. Po loňském karnevalu zodpovědných strávníků, kdy se sálem proháněli kuchaři, jahůdky, perníčky i sushi, jsme byli opravdu zvědaví na to, co vymyslí rodiče letos. A nevycházeli jsme z údivu. Děti přišly v maskách s vodou spojených od vodníků, sněhuláků, přes piráty a vodní víly až po rybičky. Ani rodiče se nenechali zahanbit a přišli mnohdy k nepoznání namaskovaní. Nejvíce zaujala rodinka, která si na karneval odskočila z pláže v žabkách s nafukovacím kruhem a maminka v kostýmu plameňáka. Děti nezapomněly i na karnevalu všem zúčastněným představit, co jsme si v tématu Voda naplánovali. Jestli budeme pokračovat v duchu tradice propojení karnevalu s tématem Ekoškoly, můžeme se  příští rok těšit na originální kostýmy z odpadků.

 

Děti představují účastníkům karnevalu plán Ekoškoly.

 

 

REPORTÁŽ - Voda a naše plány na třetí schůzce Ekotýmu

Nejprve jsme si rozdali role, třeba zapisovatele, fotografa, kreslíře, časoměřiče a další.  Děti z Ekotýmu potom poskládaly stopy, které znamenají kroky Ekoškolky. Zkoumáme vodu a jak s ní zacházíme a abychom s ní šetřili. Vymysleli jsme, že pojedeme do skanzenu na exkurzi, na zahradu pořídíme nádrž na vodu, se kterou si potom budeme hrát, na záchodě budeme šetřit vodou a už jsme vyrobili obrázky na záchod a do umývárny, abychom šetřili vodou. 

S pomocí mamky zapsali Jirka a Bára Kahánkovi

A já jenom doplním, že jsme v příjemné atmosféře vyhodnocovali naše „výzkumy“ - zda a jak se nám daří vodou šetřit, ladili jsme naše plány, co bychom letos chtěli a mohli udělat pro zlepšení situace. Některé nápady už děti stihly zrealizovat - třeba vyrobit piktogramy s přeškrtnutou kapkou či nápisy „šetři vodou“ a opatřit jimi všechna umyvadla ve školce. Také všechny vodovodní baterie ve školce už jsou opatřeny perlátory na úsporu vody. Jiné nápady ještě čekají na realizaci – například zkoumání a výroba pomůcek na úsporu vody při splachování WC nebo pořízení nádrže na záchyt dešťové vody, kterou využijí právě děti ke svým hrám. Podstatnou součástí toho, aby se děti skutečně naučily zacházet s vodou šetrně, je porozumění souvislostem. Proto máme v plánu i exkurze na vodní nádrž Šance, do čističky odpadních vod a do Mlýnské doliny ve Valašském muzeu v přírodě.

Gabriela Kahánková

Děti nakreslili, jak vypadá umývárna s nápisem k šetření vodou. 

 

REPORTÁŽ - ŽIJEME EKOŠKOLOU

Ať jsme dělali, co jsme dělali, vše se celý leden točilo kolem Ekoškoly, až se zdálo, že žijeme jen Ekoškolou. S dětmi jsme si povídali o vodě, zjišťovali jsme, k čemu ji potřebujeme, jaké má podoby, kde všude je, jak koluje po zemi a mnohé si ověřovali pokusy a pozorováním. S Ekotýmem jsme dokončili Plán činností na téma Voda a začali plnit první úkoly, abychom naplnili cíle, kterými chceme zlepšit životní prostředí a přivést děti k uvědomění si potřeby jej chránit. Také jsme měli dvě návštěvy spojené s Ekoškolou, jednu vzácnější než druhou.

Pokus - Která voda nezamrzne? S cukrem, octem nebo se solí?

Koloběh vody ve sklenici. Děti pozorují kondenzaci.

 

Návštěva první

První návštěva přijela z velké dálky, byl jím Nepálec Karma Sherpa, který nám přišel vyprávět o tom, jak to mají s vodou v Nepálu. Vyprávěl dětem, jak je příroda v Nepálu nádherná, že sice nemají moře, ale mají spoustu národních parků plných jezer. Z ledovců tečou potůčky a řeky. Dozvěděli jsme se, že v ledovcích Nepálu je třetina zásob pitné vody celého světa. Karma žije střídavě ve vesnici v horách a hlavním městě Katmandu. Ve městě rozhodně nemají v každém domě vodu přivedenou až do bytu. Ve většině domů je voda uprostřed nádvoří, a když chcete mít vodu v bytě, musíte si ji tam odnést. A na vesnici v horách? Tam si berete vodu z řeky. Karmova rodina má postavený nový, moderní dům a do kuchyně, což je zvláštní stavba mimo dům, je přivedena voda. To by nebylo tak překvapivé, kdyby to nebyla voda přímo z řeky. Děti také zajímalo, jestli mají splachovací záchody. No, když si ji na záchod přinesete tak ano, ale ne každý záchod se dá spláchnout, někde totiž mají jen suché záchody. A teplá sprcha, tak tuto vymoženost mají spíše ve městech, kde vodu ohřívají solárními panely. A protože děti doma rodičům nadšeně vyprávěli o Karmovi, pozvali jsme i rodiče na besedu o životě v Nepálu. Povídání s Karmou dětem ukázalo rozdílnost v zemích světa a také nás dospěláky přivedlo k zamyšlení, jestli se ke své přírodě chováme tak, abychom mohli pít vodu přímo z řeky.

Karma vypráví dětem o vodě v Nepálu

 

Návštěva druhá

Druhá návštěva byla mnohem početnější.  V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Frýdlant nad Ostravicí k nám z blízkého okolí přišli zástupci mateřských a základních škol, aby se dozvěděli a inspirovali, jak pracuje Ekoškola v naší mateřské škole. Po úvodním vysvětlení filozofie a principu práce v Ekoškole, se návštěvníků ujali naši nejmenší a provedli je po školce, kde jim ukázali  Ekoškolí nástěnku a vysvětlili, co už se nám podařilo udělat a na co se chystáme. Návštěvníci byli nadšení z toho, že i tak malé děti dokážu pochopit, jak je péče o životní prostředí důležitá a že i svým jednáním přispívají k ochraně přírody. Možná, že i díky prezentaci dětí přibudou v okolí další Ekoškoly.

Účastníci setkání na téma Ekoškola v mateřské škole

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zveřejněno ve zpravodaji v únoru 2018

 

3. Schůzka Ekotýmu 2017/2018

proběhne v pondělí 22. 1. 2018 v 16 hodin.

Na schůzce budeme hodnotit dosahování stanovených cílů z plánu činností k tématu "VODA". Domluvíme se na přípravách k blížícímu se auditu a na organizaci prezentace Ekoškoly v rámci MAP, která proběhne v naší MŠ 24. 1. 2018.

 

REPORTÁŽ - Činy jsou více než slova

Tak jsme si to řekli, vyhodnotili. Co vlastně? No přeci to, jak zacházíme s vodou, ať už v naší Čeladenské berušce nebo v domácnostech. Členové Ekotýmu, tedy rodiče s dětmi a zaměstnanci školky, zjistili silné a slabé stránky zodpovědného užívání a ochrany vody. Nelze říci, že bychom byli zcela nezodpovědní, ale našli se i oblasti, které bychom rádi posílili. A protože činy jsou mocnější než slova, plán úkolů nenecháme jen na papíře. S příchodem nového roku máme například v úmyslu navštívit skanzen v Rožnově pod Radhoštěm a zprostředkovat tak dětem poznání toho, jak lidé využívali vodu dříve, například ve mlýně. Mezi mnohými dalšími úkoly je také seznámit děti se způsoby, jak šetřit vodou. Schválně, kolik jich znáte, využíváte vy? Třeba i vás v příštím příspěvku obohatíme našimi nápady.

2. schůzka Ekotýmu prezentace výsledků analýzy vody                                                                     

Děti vyhodnocují lepením smajlíků silné nebo slabé stránky analýzy vody

 

2. Schůzka Ekotýmu 2017/2018

proběhne v pondělí 23. 10. v 16 hodin.

Na schůzce budeme prezentovat výsledky analýzy tématu "VODA", který jste vybrali hlasováním. Analýzu provádí členové Ekotýmu, ale pokud se do ní chcete zapojit i vy, oslovte koordinátorku, Olgu Golasovou (učitelka ve třídě Motýlci). Na základě zjištění Analýzy budeme vytvářet plán činností.

 

1. Schůzka Ekotýmu 2017/2018

Není Vám lhostejné prostředí, ve kterém žijeme a chcete svou aktivitou přispět k jeho udržení a zlepšení? Přidejte se k nám.

Ve středu 27. 9. v 16 hodin bude první letošní schůzka Ekotýmu. V letošním roce se budeme zabývat, na základě Vašeho hlasování, tématem Voda. Zveme všechny stávající členy i nové zájemce do Ekotýmu.

Co je to Ekotým?

Ekotým je tým lidí založený na dobrovolnosti a zájmu dětí, učitelů, provozních zaměstnanců a také třeba rodičů, bývalých rodičích a dětí školy nebo odborníků.

Co v něm členové dělají?

Společně vedou program a naplňují podstatu 7 kroků  na škole. Více se o sedmi krocích dozvíte na 1. schůzce a můžete se rozmyslet, zda chcete být členy Ekotýmu.

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2016/2017:

 

REPORTÁŽ - Akční den v MŠ Čeladenská beruška - Zahradní slavnost plná lokálního jídla i "zodpovědných aktivit"

článek byl zveřejněn na webu Menu pro změnu v červnu 2017

https://www.eatresponsibly.eu/cs/news/akcni-den-v-ms-beruska-celadna-zahradni-slavnost-plna-lokalniho-jidla-i-zodpovednych-aktivit/

 

 

REPORTÁŽ - Zahradní slavnost s Menu pro změnu

A povedlo se, říkali ti, co přišli na zahradní slavnost s Ekoškolou, která završila naši roční práci Ekotýmu v projektu „Menu pro změnu“.  Tímto děkujeme všem, kteří se zapojili do příprav úkolů pro děti i dospělé, ale i Vám, kteří jste je se zaujetím a zodpovědně plnili. Delikatesní poděkování patří tatínkovi, který vlastnoručně připravil a servíroval hmyzí dobroty (brouk na talíři), protože mimo jiné, i to mohlo změnit váš pohled na dosavadní jídelníček. Věříme, že některými úkoly a informacemi, jsme ovlivnili vaši budoucí volbu potravin, které více ctí život v nás i kolem nás. Jsme rádi, že činnost Ekoškoly koordinovaná Terezou, má smysl.

Zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná v květnu 2017

 Zahradní slavnost očima dětí

Zahradní slavnost očima dětí.

Děti i dospělí plnili úkoly a dozvídali se zajímavosti
například o pěstování vlastních plodin.

Pan Škraňka a jeho brouci na talíři. Odvážlivci tak
mohli ochutnat třeba smaženou kobylku.

Program obohatili maželé Mošťkovi,
kteří děti vozili na ponících.

V salátovém baru mohli návštěníci ochutnávat výpěstky
ze školní zahrady a od místních farmářů.

 

REPORTÁŽ - Agrobiodiverzita

Jak už jsme Vás začátkem školního roku informovali, jsme v rámci Ekoškoly zapojeni do projektu „Menu pro změnu“, který se zabývá zodpovědnou spotřebou potravin. Náš Ekotým složený ze zástupců dětí i dospělých prozkoumával na podzim otázky týkající se našich každodenních jídelníčků. Z vyhodnocených oblastí jsme se společně rozhodli, že se zaměříme na téma týkající se zachování rozmanitosti různých odrůd plodin, tedy podporu Agrobiodiverzity. Napadlo by Vás, že i přesto, že máme v obchodech zdánlivě širokou paletu plodin, mizí tisíce tradičních odrůd? A jaký máme tedy plán? Dali jsme si za cíl obnovit pěstování plodin dětmi a dospělými na nově zrekonstruované zahradě, která k těmto účelům nebyla doposud využita.  Vlastním pěstováním chceme nejen dětem zprostředkovat poznání různých odrůd plodin od prvopočátku - semínka, až po jejich využití v přípravě a dochucování pokrmů, nebo třeba pitného režimu. A jak se nám to daří?  Nakoupili jsme, naklíčili, zasadili, teď se staráme a čekáme, co nám naše píle přinese. A pokud budeme v pěstování úspěšní, můžete se i Vy těšit na zahradní slavnost, ale o tom až příště…… 

Zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná v květnu 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REPORTÁŽ - Výlet za zachráněnými zvířaty

Není už žádným tajemstvím, že v Čeladenské Berušce trávíme čas v pospolitosti se zvířecími kamarády. A protože starost o ně není samozřejmostí, pravidelně se vracíme k tomuto tématu, které jsme obohatili výletem do záchranné stanice v Bartošovicích. A koho že tam zachraňují? Stanice zajišťuje péči o handicapované volně žijící živočichy, které už zpravidla nelze vypustit do přírody.  Děti měli tak možnost se v návštěvnickém středisku projít jak vnitřní expozicí věnovanou rostlinám a živočichům krajiny Poodří, tak venkovní expozicí živých zvířat. V doprovodu poutavého vyprávění průvodců o osudech zvířat, byli upozorněni na to, že každá záchrana nalezeného zvířete nemusí být právě záchranou. Proto, nebudete-li si ani vy jisti, zavolejte do jakékoliv záchranné stanice dřív, než něco podniknete. To už ví i děti z Berušky.

Zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná v květnu 2017

 

 

REPORTÁŽ - S Ekoškolou jsme uklidili Čeladnou

Uklidili jsme svět, tedy aspoň jeho kousíček. Letos jsme se již podruhé zúčastnili celorepublikové úklidové akce, kterou u nás zorganizovali členové Ekotýmu a pozvali k ní všechny, kteří měli zájem o čisté prostředí ve svém okolí. Vyrazili jsme vybaveni rukavicemi, pytli a vozíkem do míst kolem řeky Čeladenky, kam se školkovými dětmi rádi chodíme.  Musíme pochválit čeladenské občany, že jsme našli velmi málo čerstvých odpadků, zato jsme objevili torzo černé skládky z minulého století. Společnými silami dospělých i dětí jsme naplnili vozík a odpad pak roztřídili. Na závěr jsme se odměnili opečeným buřtem a pocitem z dobře vykonané práce.  Akce se účastnili rodiče společně s dětmi a věříme, že vlastní příklad je tím nejlepším, co jim můžeme předat.

Zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná v květnu 2017

 

 

REPORTÁŽ - Děti z Čeladné se učí, co znamená být zodpovědným strávníkem a šíří osvětu dál

článek byl zveřejněn na webu Menu pro změnu v lednu 2017

https://www.eatresponsibly.eu/cs/news/deti-z-celadne-se-uci-co-znamena-byt-zodpovednym-stravnikem-a-siri-osvetu-dal/

 

 

REPORTÁŽ - Karneval zodpovědných strávníků

Masopust neboli karneval, je obdobím bujaré zábavy spojené s maskami a dopřávání si hojnosti v jídle. A protože se letos v Čeladenské berušce zabýváme jídlem v projektu Menu pro změnu, nemohlo tomu být jinak, než že jsme karneval tematicky motivovali touto naší každodenní potřebou a radostí. Pokud už jste nějakou masopustní veselici chystali, víte, že tomu předcházejí nemalé kuchařské přípravy, které probíhaly i v mateřské škole. V hlasování o to, co dobrého děti uvaří na karneval, vyhrál dort a sušenky. Děti si tak prožily nejen vaření, ale vše co k tomu patří, jako výběr receptu, kreslení nákupního seznamu či postupu vaření, prozkoumávání zásob potřebných ingrediencí, či nákup potravin. To vše v doprovodu otázek, které děti přiměly se zamýšlet nad tím, co jíme, z čeho je to vyrobeno či vypěstováno a kde, kolik toho uvaříme, kde nakoupíme, nebo co uděláme s odpady vzniklými po vaření. O čem jsme si s dětmi povídali, si mohli návštěvníci karnevalu prohlédnout, i přečíst spolu s ochutnávkou připravených dobrot. A kdo že letos přišel? Spousta kuchařů a kuchařinek, prodavačky, myšičky co vařily kašičku v zeleném rendlíčku, číšníci, servírky, perníčci, nějaké to ovoce, dokonce sushi, ryba,  pan popelář odvážející bio odpad, nebo dráček, co si určitě pochutnával na bio princeznách.

 Zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná v únoru 2017

 

 

 

REPORTÁŽ - Bramboriáda

Už jste někdy vyráběli náhrdelník nebo strašidýlka z brambor, skákali v pytli či poznávali čichem, která ze surovin je brambora? Tak tohle vše a mnohem více si mohli vyzkoušet děti, rodiče a prarodiče ve školce při podzimní BRAMBORIÁDĚ. Nechyběly také soutěže, kde se mohly utkat třeba manželské páry, kdo z nich oškrábe nejdelší slupku z brambory, nebo souboj děti a rodičů, kdo doskáče jako první s bramborou mezi koleny. Po hlasování byl oceněn také nejlepší bramborový pokrm připravený rodiči. Celá akce byla propojena s Ekoškolou, ve které je MŠ zapojena. Všichni účastníci si mohli ověřit své znalosti o bramborách v zábavně vzdělávacím testu a prakticky svými smysly odhadnout, která z nabízených bramborových kaší je z čerstvých brambor a která ze sušené směsi. Akce se náramně povedla i díky angažovanosti rodičů, kteří nás mile překvapili svou hojnou účastí.

 Zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná v listopadu 2017

 

 

 

REPORTÁŽ - Titulem to nekončí, my jedeme dál

Jak jste se mohli v uplynulém období dočíst, MŠ Čeladenská beruška byla za svou práci v oblasti ekologie a environmentální výchovy oceněna titulem Ekoškola.  Tento titul není oceněním doživotním, ale stejně jako vedení stále nově příchozích dětí k ekologickému myšlení a jednání, je to proces nekončící.  Už za dva roky budou členové ekotýmu usilovat o jeho obhájení. Velmi nás proto těší, že na úvodní ekoschůzku v tomto školním roce konanou 17. 10. 2016 se dostavili nejen stávající, ale i noví zájemci o členství v ekotýmu, či ti, kteří už MŠ opustili. Letos se členové ekotýmu budou zabývat oblastí jídla. Věděli jste například, že mezinárodní den potravin připadl na 16. října? Nebojte se, pokud nepatříte zrovna do ekotýmu,  ani vy nepřijdete o možnost se něco o tomto tématu dozvědět, či zúčastnit se veřejné akce. Rádi Vás budeme prostřednictvím veřejných akcí, webu MŠ, či článků informovat.

Koordinátor ekotýmu MŠ Čeladenská beruška

Lucie Kaločová

 Zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná v listopadu 2017

 

 

REPORTÁŽ - Ekotým ve Valdštejnském paláci

Dne 15. 6. 2016 vyrazily zástupkyně členů ekotýmu MŠ Čeladenská beruška na předávání mezinárodního titulu Ekoškola do Valdštejnského paláce v Praze. V slavnostní atmosféře sídla senátu jsme z rukou ředitele Sdružení Tereza Petra Daniše, senátorky Zuzany Baudyšové a dalších, obdržely titul a zelenou vlajku, která je symbolem Ekoškol na celém světě. Toto ocenění je pro nás zároveň závazkem i motivací k práci do budoucna.

Zveřejněno ve zpravodaji obce Čeladná v červenci 2016

 

 

REPORTÁŽ - Uklizeno

Jednu dubnovou sobotu, kdy se jindy válíme u kafíčka nebo chodíme na výlety, se sešla skupina malých i velkých uklízečů a uklízeček, aby se aktivně zapojili do celorepublikové akce „Uklidíme svět, uklidíme Česko neboli s Ekoškolou uklidíme Čeladnou“. Z našich výprav po okolí školky jsme měli za to, že snad ani nebude co uklízet. Jaké bylo naše překvapení, když jsme první velkou várku odpadků našli hned za školním hřištěm. V lesíku u Čeladenky pak už bylo odpadků tolik, že jsme si museli pomoct i dvoukolákem. Některé kousky jako záchodové prkénko nebo trenýrky nás i pobavily, s dalšími vznikaly hrůzostrašné historky. No schválně, co byste si

Zápis
Třídy
Ekoškola

Co potřebují děti do školky

Jak se mám svému dítěti před vstupem do školky věnovat?

VÍCE INFORMACÍ

NOVINKY - CO JE U NÁS NOVÉHO?

MÁTE DOTAZ? Napište nám.

kod