+420 777 364 188
ms@celadenskaberuska.cz

akce ekoškoly

6. Krok Ekoškoly - INFORMOVÁNÍ A SPOLUPRÁCE
Dáváme vědět o tom, co děláme v rámci programu Ekoškola uvnitř i vně školy. Zároveň rozšiřujeme spolupráci i mimo Ekotým. Dochází tím k zviditelnění a pochopení naší činnosti a motivaci okolí k zapojení do práce v programu.

INFORMACE JSOU SEŘAZENY POSTUPNĚ CHRONOLOGICKY

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2023/2024: 

 

Zapojte se do kampaně obyčejného hrdinství

Kampaň OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ vychází z principu, že každý člověk má moc změnit svět, ve kterém žije, i kdyby to bylo jen o nepatrný kousek. Pokud však těch pozitivních nepatrných kousků budou stovky, tisíce a miliony, tak se mohou začít dít velké věci.

I vy se můžete společně s námi zapojit a vybrat si jednu nebo klidně všechny výzvy, které budete plnit v týdnu od 29. 4. do 5. 5. 2024

Vyplňte deníček hrdiny, který si stáhnete zde a vyplněný jej nejpozději 6. 5. 2024 zašlete na ms@celadenskaberuska.cz (deníček se vyplňuje elektronicky)

Až sečteme všechny výsledky, dáme vám vědět, co jsme dokázali za jeden týden.

deníček si stáhnete zde a vypadá takto:

 

 

 

Získali jsme titul ekologická škola Moravskoslezského kraje za školní rok 2022/2023 v kategorii pokročilých mateřských škol

Nemohli jsme si přát krásnější závěr roku, než když jsme převzali cenu a zvítězili v soutěži Ekologická škola Moravskoslezského kraje v kategorii pokročilých mateřských škol za školní rok 2022/2023. Za tímto oceněním není pouze úsilí za minulý školní rok, ale dlouhodobá práce v oblasti environmentálního vzdělávání. Snažíme se vštípit našim nejmenším podstatu a důležitost pozitivního vztahu k přírodě, ovlivnit i jejich rodiče a naše okolí. Věříme, že i malými činy postupně dokážeme něco velkého a ocenění, které jsme za tuto činnost opakovaně získali, je důkazem, že jsme na správné cestě.

Jana Bartošová

Ředitelka MŠ Jana Bartošová s koordinátorkou Ekoškoly Evou Wojnarovou při převzetí certifikátu

 

2. schůzka ekotýmu

Proběhne 6. 11. 2023 od 16:05. Prosíme členy a členky, aby na Ekotým přinesli výstupy z průzkumu školy. Pokud jste si téma ještě nezvolili, můžete se vybrat zde na 2. listu

 

Sovičky se vydaly na průzkum okolí

O tom, jak výlet probíhal, vám dáme vědět později.

 

Zapojili jsme se do akce OTOČ KNIHU

 

1. schůzka ekotýmu

NENÍ VÁM LHOSTEJNÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ? ZÁLEŽÍ VÁM NA TOM, JAKÝ MAJÍ DĚTI VZTAH KE SVÉMU OKOLÍ? CHCETE OVLIVNIT BUDOUCNOST?
ZVEME VŠECHNY STÁVAJÍCÍ ČLENY, ZÁJEMCE I ZVĚDAVCE NA SETKÁNÍ EKOTÝMU, KDE SE DOZVÍTE, JAK TO DĚLÁME A CO MŮŽETE DĚLAT VY. SETKÁNÍ JE NEZÁVAZNÉ.

KDY: 20. 9. 2023

KDE: VE TŘÍDĚ MOTÝLKŮ

OBČERSTVENÍ ZAJIŠTĚNO

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2022/2023:

 

Převzali jsme obhájený titul Ekoškola

V červnu jsme si zajeli pro obhájený titul Ekoškola do Prahy, na Staroměstskou radnici. Během slavnostního ceremoniálu zazněly slova uznání za naši práci v oblasti environmentální výchovy našich nejmenších. A my víme, že nám, vlastně sobě, naše děti všechno vrátí.

Jana Bartošová

 

Obhájili jsme titul a převzali certifikát mezinárodního programu Ekoškola

 

Zahradní slavnost tématicky o vodě

Jako každý rok jsme uspořádali tradiční akci propojenou s Ekoškolou na téma Voda. Sice nám moc nepřálo počasí, ale alespoň to bylo tematické, a když je dobrá nálada, tak nevadí ani sychravé počasí. Děti společně s rodiči plnili na stanovištích úkoly spojené s vodou a za splnění čekala na děti odměna. Zkrátka nepřišli ani rodiče, kteří si mohli dát výbornou kávu, nebo něco dobrého k snědku. Děti z Ekotýmu Sovičky byly připraveny osvětlit všem, které to zajímalo, co vše tento rok stihly.  Formou zábavného kvízu jsme zjistili zajímavé informace o vodě. I přes nepříznivé počasí nechybělo ani posezení u táboráku. Jsme rádi, že se nám opět vydařilo opravdu příjemné odpoledne s rodiči a dětmi.

Eva Wojnarová

 

Děti z Ekotýmu Sovičky napovídají rodičům u kvízu

 

 Julinka a Nellinka plní úkol s vodními kytičkami

 

Malí i velcí, všichni se vyřádili při zábavných soutěžích

 

Děti hádají, co rodiče kreslí vodou

 

Příjemné posezení u táboráku

 

Kampaň obyčejného hrdinství 1. - 5. května 2023

Kampaň OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ vychází z principu, že každý člověk má moc změnit svět, ve kterém žije, i kdyby to bylo jen o nepatrný kousek. Pokud však těch pozitivních nepatrných kousků budou stovky, tisíce a miliony, tak se mohou začít dít velké věci.

I vy se můžete společně s námi zapojit a vybrat si jednu nebo klidně všechny výzvy, které budete plnit v týdnu od 1. 5. do 7. 5. 2023

Vyplňte deníček hrdiny, který si stáhnete zde a vyplněný jej nejpozději 9. 5. 2023 zašlete na ms@celadenskaberuska.cz (deníček se vyplňuje elektronicky)

Až sečteme všechny výsledky, dáme vám vědět, co jsme dokázali za jeden týden.

 

Nic nás nezastaví

Když jsem připravovala už 8. ročník úklidové akce S Ekoškolou uklidíme Čeladnou, předpokládala jsem, že jako vždy se do akce zapojí zaměstnankyně, děti a rodiče z naší MŠ. V celorepublikovém dnu konání akce 1. dubna, nám počasí nepřálo. Od rána bylo zataženo a v hodině H začalo pršet. Přesto nás to neodradilo a vybaveni pytli, rukavicemi a odhodláním jsme v hojném počtu s kolegyněmi, rodiči a jejich dětmi vyrazili uklidit břeh Čeladenky. A pak se to stalo. Když jsme byli na cestě zpět z první části úklidu, objevila se před námi sedmnáctičlenná skupina malých i velkých skautů, jejich rodičů a vedoucí se slovy: „Tak my jsme tady na ten úklid!“ Nevěřila jsem vlastním očím, ale zkrátka se stalo to, že ostravští skauti si vyhledali v registru úklidů Čeladnou, sedli do vlaku, nasadili rukavice, pláštěnky a pustili se do úklidu Čeladné. Úklid byl tak důkladný, že jsme na svoz odpadu museli objednat kontejner a nevěděla jsem, jestli se mám radovat z toho, že jsme toho tolik uklidili nebo se za čeladňany stydět, protože to moc pěkná vizitka pro místní nebyla. S tím, že metr od odpadkového koše najdete plechovku nebo papírek, možná trochu počítáte, ale obkladačky nebo vánoční výzdoba na kraji lesa za halou, to vás překvapí. Některý odpad už byl tak letitý, že doslova prorostl přírodou a našli jsme také nebezpečný odpad, který by mohl ublížit, použitou jehlu ze stříkačky. Každý rok si říkám, že příští rok už nebude co uklízet, že přece máme všude kontejnery, víme, jak dlouho se odpadky rozkládají, že se dají recyklovat, že to není estetické a těším se, až jednou vyrazíme na úklid, vrátíme se s prázdnými pytli a se skauty si třeba jen opečeme buřty. A než se tak stane, věřte, že nás nic nezastaví a Čeladnou budeme uklízet dál.

Jana Bartošová

 

Když uklízí celá rodina

 

Pneumatika už prorostla stromem

 

Injekční jehla zapíchnutá v kmeni stromu

 

Správná hospodyňka pro plechu i přes potok skočí

 

Takové množství odpadu jsme nasbírali za 2 hodiny

 

Uklízecí četa

 

Valentýnka se vrhá na odpadky vyzbrojená rukavicemi

 

Vánoční výzdoba -stromeček ještě obalený drátem i s ranžérskou houbou. Byl k mání v lesíku za halou

 

 

Audit Ekoškoly

22. 3. 2023 deset let od zapojení naší MŠ do Ekoškoly, jsme potřetí obhajovali titul Ekoškola. Oficiální výsledky nemáme, ale tušíme, že se nám to i tentokrát podařilo. Výkony všech členů Ekotýmu jsou obdivuhodné a děkujeme jim za reprezentaci programu za naší školu.

Aktualizace - titul jsme obhájili v zelené cestě! Děkujeme všem, kteří rezentovali Ekoškolu, podrobnosti zde

 

Senioři v MŠ

První jarní sluneční paprsky úplně vybízejí k zahradničení a setí, a jelikož i my pěstujeme na školní zahradě všelicos, byl čas zasít první semínka. Před covidovou pauzou jsme započali společnou aktivitu s místními seniory z klubu. Společné setí semínek starší a mladší generace. Nyní jsme na ni po třech letech mohli konečně znova navázat, a protože jsme Ekoškola, spojili jsme setkání se zajímavým povídáním a představením co se u nás v tomto směru děje. Děti z Ekokroužku Sovičky si pro babičky a dědečky připravily tematické vystoupení a po společné práci netrpělivě čekáme na první sazeničky, které nám vyrostou.  Ukázali jsme také zákoutí naší školky a ti nejodvážnější si dokonce pohladili hada. Setkání bylo velmi příjemné a moc si takových návštěv vážíme.

Eva Wojnarová

 

Plné ruce práce

 

Co jiného by se mělo pěstovat v mateřské škole...

 

Ruku k dílu přiložil úplně každý

 

Kdo našel odvahu, mohl si hada i pohladit

 

Vlakem na výlet do mokřady

Děti z Ekokroužku Sovičky velmi rády výletují. Pěšky, nebo ještě lépe vlakem. A protože je třeba dětem dělat radost, vypravili jsme se na výlet do Kunčic pod Ondřejníkem. Výprava to byla tematická. Jelikož se letos zabýváme v programu Ekoškola tématem Voda, zaměřili jsme náš výlet na poznávání obojživelníků a tvorů žijících na souši i ve vodě. Cílem naší cesty se stal mokřad Na Žabáku, kde jsme poznali bydliště několika druhů čolků, dozvěděli jsme se zajímavosti o mlokovi, ropuše, užovce, nebo taky neobvyklém macarátovi. Po cestě jsme plnili zajímavé tematické úkoly, doprovázené neustálými dotazy kdy už bude ta svačina. A tak jsme si v cíli našeho výletu dopřáli pořádný piknik. Za některé dobroty vytažené z dětských batůžků by se mnohdy nemusela stydět snad ani michelinská restaurace. K tomu nám přálo počasí a tak se výlet vydařil na jedničku.

Eva Wojnarová

 

Cesta vedla zajímavými místy

 

Rozbíjení ledu je nejlepší zábava

 

Piknik u vody

 

Jsme v cíli. Mokřada Na Žabáku

Jdeme do toho!

V týdnu od 1. 5. do 7. 5. 2023 se zapojíme do kampaně obyčejného hrdinství. Těště se, podrobnosti sdělíme později.

 

S Ekoškolou uklidíme Čeladnou

 

Co děláme v Ekoškole se dozví i čeladenští senioři

16. března 2023 přivítáme v MŠ seniory ze Senior Club Čeladná. Děti budou prezentovat Ekoškolu a pak společně se seniory vysejí semínka, které až vyrostou, vysadíme na školní zahradě.

 

3. Schůzka Ekotýmu 2022/2023

V úterý 28. 11. od 16:15 do 17:00 proběhne krátká 3. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2022/2023. Bude krátká, ale přitom velmi důležitá.

Na schůzce se budeme zabývat:

a těšit se můžete i výborné občerstvení od rodiny p. Kočí

Účast všech je důležitá!

 

Beruška je světová

7. listopadu jsme oslavili světový den Ekoškol. Světový je opravdu neboť Ekoškola jako vzdělávací program působí v 67 zemích světa. Den jsme oslavili tak, že jsme do školky přišli v zeleném. Čeladenská beruška je do programu zapojena dlouhodobě a od loňského roku je také krajským koordinátorem pro Moravskoslezský kraj. Letos se s dětmi zabýváme tématem Voda. Pomáhá nám s tím dospělý Ekotým složený z některých rodičů a také zaměstnanců MŠ. Ten se letos sešel již podruhé. Probrali jsme, co jsme o vodě v MŠ a blízkém okolí zjistili, vyhodnotili jsme naše silné a také slabé stránky a řekli si, čím bychom se chtěli dál zabývat. Naplánovali jsme, jak bychom měli s dětmi s tímto tématem dále pracovat. Jsme rádi, že máme v MŠ aktivní rodiče, kteří se zapojují a přidávají ruku k dílu. Na jaře nás po třech letech čeká obhajoba titulu. Věříme, že s přízní nadšených rodičů se nám podaří titul obhájit a budeme se moci i nadále pyšnit tím, že jsme certifikovanou Ekoškolou v ČR.

Eva Wojnarová

Anežka označuje naše slabé a silné stránky

 

Pomáhají nám i ti úplně nejmenší.

 

Schůzka dospělého Ekotýmu

 

V tento den jsme prišli do školky v zeleném

 

 

7. 11. 2022 oslavíme světový den Ekoškol

Prosíme oblečte v tento den děti do co nejzelenějšího oblečení. Uděláme si společné foto u vlajky a také připravíme dětem malou zážitkovou přednášku o Ekoškole.

 

2. Schůzka Ekotýmu 2022/2023

V úterý 25. 10. od 16 do 17:15 proběhne 2. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2022/2023. Prosíme všechny, kteří se k tomu zavázali, aby přinesli zpracované odpovědi na otázky Analýzy.

Na schůzce se budeme zabývat:

a těšit se můžete i výborné občerstvení od Terezky Hiklové.

 

Ekoškolí pomocník nabývá na své důležitosti

Když jsme minulý školní rok zavedli nový druh služby pro děti s názvem „Ekoškolí pomocník“, netušili jsme, jak tato služba nebude na své důležitosti. Službu losujeme každý den a dítě, které je vylosováno, zodpovídá za ekologický provoz ve třídě v rámci svých možností a schopností. A co že tato služba obnáší, co konkrétního má Ekoškolí pomocník na starost? Kontroluje a hlídá nás všechny ve třídě, zda neplýtváme vodou, kontroluje, jestli máme správně vytřízený odpad, tedy nahlíží do odpadkových košů na směsný odpad a upozorňuje dospěláky, když v nich vidí papír nebo plast, protože ty my ve třídách i na chodbě třídíme do košů k tomu určených. A proč je zvláště v této době Ekoškolí pomocník důležitý? Stará se totiž i o to, abychom ve třídách nesvítili zbytečně. Ráno přicházíme do školky ještě v přítmí, rozsvítíme, a když vyjde sluníčko, někdy zapomínáme, že už nepotřebujeme umělé osvětlení a také služba hlídá, abychom nezapomněli zhasnout při odchodu z místnosti. Naším motivem bylo přivést děti k zodpovědné spotřebě a péči o životní prostředí, ale dnešní doba ukazuje, že je to také nezbytnost kvůli úspoře financí za energie. Úsporu za spotřebu elektrické energie ještě podpoříme tím, že budeme postupně vyměňovat obyčejné trubice zářivek za úsporné LED trubice. Ty první nakoupíme z daru, který jsme dostali a dar nám tak udělá radost mnohonásobně. Jsme si jistí, že ať je doba jakkoliv příznivá, šetřit energii a přírodu, bude mít smysl vždy.

Jana Bartošová

 

Dnes má službu Ekoškolí pomocník Valentinek

 

Valentinek kontroluje, jestli máme odpad správně vytřízen

 

 Při odchodu ze třídy musíme zhasnout

 

1. Schůzka Ekotýmu 2022/2023

NENÍ VÁM LHOSTEJNÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ? ZÁLEŽÍ VÁM NA TOM, JAKÝ MAJÍ DĚTI VZTAH KE SVÉMU OKOLÍ? CHCETE OVLIVNIT BUDOUCNOST?
ZVEME VŠECHNY STÁVAJÍCÍ ČLENY, ZÁJEMCE I ZVĚDAVCE NA SETKÁNÍ EKOTÝMU, KDE SE DOZVÍTE, JAK TO DĚLÁME A CO MŮŽETE DĚLAT VY. SETKÁNÍ JE NEZÁVAZNÉ.

KDY: 26. 9. 2022 od 16:00 do 17:15

KDE: VE TŘÍDĚ MOTÝLKŮ

OBČERSTVENÍ ZAJIŠTĚNO

 

 

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022:

 

Pod lípou je atmosféra vždy příjemná

Zahradní slavnost pod naši lípou je tradiční akcí školky, kterou pořádáme jako setkání s rodiči. Jsme rádi, že letos nám tuto akci nepřerušila žádná covidová opatření. Aby byla akce tematická, zaměřili jsme ji na téma Odpady, kterými se zabýváme celý tento školní rok v Ekoškole. Děti se s rodiči mohli zastavit na několika stanovištích a plnit úkoly, které vždy měly něco společného s odpady.  Společně s dětmi jsme pro rodiče připravili tematický kvíz, kdy se děti ujaly role hodnotící komise a sdělovaly správné odpovědi. Pravda, netrpělivost občas zapříčinila, že nadšené výkřiky správných odpovědí se ozývaly dřív, než samotná otázka. Rodiče se tak dozvěděli informace o fungování Ekoškoly v tomto školním roce, co se dětem povedlo a na čem pracovaly.  Nechybělo ani tradiční opékání buřtů a ochutnávka různých dobrot, které napekli rodiče, posezení u kávy a volná zábava. Společné akce s rodiči jsou nejen oblíbené, ale také důležitou součástí filozofie naši MŠ. Jsme velmi rádi, že se opět můžeme takto scházet a vzájemně poznávat.

Eva Wojnarová

Kvíz pro rodiče, děti kontrolují správnost odpovědí

 

Oliver, Anička, Natálka a Izabelka prezentují rodičům Ekoškolu

 

Společné posezení u ohně

 

Tematicky zaměřené soutěže pro děti i rodiče

 

 

Na výlet jedině se svačinou a kladívkem

Velký vlakový výlet. To byla odměna pro děti z ekokroužku Sovičky za celoroční činnost, kdy jsme společně naplňovali kritéria programu Ekoškola v tématu Odpady. Vlakem jsme se vypravili do Paskova na haldu dolu Paskov. Po vydatné svačině, která proběhla hned po výstupu z vlaku, jsme se vydali až na samotný vrchol haldy, kde se nám otevřel nádherný výhled nejen na naše Beskydy, ale také na druhou stranu, na průmyslovou Ostravu. O haldě jsme se taky něco dozvěděli, výkladem paní Vlasty, která se o haldu dlouhodobě zajímá.   A protože halda je tvořena odpadovým kamením a uhlím z dolu Paskov, je zde jistota nalezení různých zkamenělin a otisků dávných rostlin. Proto bylo tou nejdůležitější součástí každého dětského batohu (hned po svačině) kladívko. Děti se proměnily v skřítky Permoníky a začalo se rozléhat ťukání kladívek, vyrušováno jen nadšenými výkřiky při každém objevu nějakého otisku. Dětská fantazie je obrovská, ale pár skutečných otisků z dávných dob jsme opravdu našli. A tak dětské batůžky ztěžkly o pár kamenů, kamínků a kousků uhlí, které bylo nutno vzít ukázat domů. Protože na výletech je důležité hlavně svačit, po občerstvení jsme se vydali zpět na Čeladnou, kde proběhla ještě svačina nanuková.

Eva Wojnarová

 

Na vrchol už je to jen kousek

 

Na vrcholu se nam otevřel výhled na Beskydy

 

Ekotým Sovičky

 

Ema a Nora hledají poklad

 

Porovnáváni úlovků

 

Povedlo se najít i pár opravdových otisků

 

Jak jsme dopadli v kampani obyčejného hrdinství

 

Tričko za odpady

V minulém zpravodaji jsme vás vyzývali k úklidu všeho, co do přírody nepatří, a slíbili jsme, že tomu, kdo nám pošle fotografii s největším úlovkem odpadků, darujeme stylové triko. Mysleli jsme si, že když nám nepřichází žádné fotografie, máme Čeladnou bez odpadků. A tak jsme jedno dopoledne vyrazili s dětmi na procházku vybaveni rukavicemi a pytlem na odpadky na kontrolu, co kdybychom přece jenom něco našli a co myslíte? Našli. Skoro půl pytle odpadků nasbíraly děti během hodiny u řeky Čeladenky. Dáme vám ještě příležitost, třeba najdete a uklidíte odpadků více než my a to triko s pochvalou si zasloužíte. Svou fotografii s odpadky pošlete do 13. května 2022 na ms@celadenskaberuska.cz a připište odhad, kolik kilogramů odpadu jste uklidili.

Jana Bartošová

 

 

 

Staňte se hrdinou

zapojili jsme se do kampaně obyčejného hrdinství. Podrobnosti naleznete zde. Přidejte se k nám.

 

 

Nejlepší výlety jsou vlakem a nejdůležitější je svačina

Tohle jsou představy dětí z Ekotýmu Sovičky o tom, jak by měl vypadat ten nejdokonalejší výlet.  A tak jsme se rozhodli jim  takový výlet umožnit. Vydali jsme se na tematický vláčkovýlet do Kunčic pod Ondřejníkem. Sice je to jen jednu zastávku, ale ten zážitek prostě stojí za to.  A proč tematický? Celý výlet se nesl v duchu žab. Na několika stanovištích jsme se vždy něco o žábách dozvěděli a taky si to na vlastní kůži vyzkoušeli. Např. jak daleko či vysoko vyskočí žába, jak se umí nafouknout, čím se živí, nebo kolik má vlastně prstů a k čemu slouží. Cíl byl samozřejmě také tematický u Mokřadu na Žabáku. Nechyběl ani nejočekávanější vrchol výletu - svačinový piknik u rybníka  a  představy o úžasném výletu  se školkou byly u mnohých naplněny.

Nejdůležitejší a nejočekávanější je na výletě svačina

 

Pokus nafouknout se jako ropucha

 

Sovičky u Mokřadu na Žabáku

 

Nora zkouší napodobit nejdelší skok žáby na světě

 

 

Pytlomat se vrací

Každým rokem pořádáme úklidovou akci, při které procházíme prostředím Čeladné a společně s dětmi a rodiči uklízíme, co do přírody nepatří. Letos jsme se zaměřili na údržbu a úklid naši školní zahrady, která to po zimě opravdu potřebuje. Je nám trochu líto, že nevyrazíme do čeladenských lesíků za úklidem společně a tak jsme se rozhodli zopakovat loňskou úklidovou výzvu a na plot školky umístit PYTLOMAT. Po celý měsíc duben si můžete vyzvednout pytle a rukavice z našeho PYTLOMATU a vyrazit za úklidem. Posbírejte vše, co do přírody nepatří a vyhoďte to tam, kde to patří. Než odpad vytřídíte a vyhodíte do popelnice, vyfoťte se s úlovkem, pošlete nám fotografii na ms@celadenskaberuska.cz a připište odhad, kolik kilogramů odpadu jste uklidili. Ten, kdo nám pošle fotografii z úklidu s největším úlovkem odpadků, darujeme stylové triko. Když do aktivity zapojíte děti, naučíte je být všímavými k životnímu prostředí a pomůžete jim si uvědomit, že i malé skutky mají význam. A kromě toho budeme mít zase o něco krásnější Čeladnou.

Jana Bartošová

 

Úklidová akce

 

Sovičky na výletě

Jelikož dětský Ekotým Soviček nadšeně pracuje na svých pravidelných schůzkách a naplňuje tak kritéria programu Ekoškola, bylo třeba se také odměnit. A to výletem. Sovičky se tak vydaly na celo-dopolední tematický pěší výlet po Čeladné. Po cestě na děti čekaly stanoviště s názvy Liška, Ptáci, Rak, Veverka a Zmije, kde jsme všichni plnili různé úkoly a taky jsme se vždycky dozvěděli nějakou zajímavost o daném zvířeti. Např. kolik mláďat mívá zmije, proč se říká chytrý jako liška, k čemu slouží veverce její huňatý ocas, nebo jsme rozpoznávali zvuky různých ptáků. Některé děti svými znalostmi překvapily i paní učitelky. Zkusili jsme si také zastřílet z luku  do terče z odpadků a hlavně si dali pořádnou svačinu a taky relaxovali. Nechyběla ani odměna a medaile. Už cestou zpátky malé Sovičky nadšeně plánovaly další výlet, na který chtějí jet vlakem.

Eva Wojnarová

 

Sovičky plní úkoly v prostředí Čeladné

 

Nora si zkouší lukostřelbu

dětský Ekotým

 

 Děti mají jasno, na příští výlet chtějí vlakem

 

 

Sovičky jdou na výlet

Jestliže sledujete aktivity našeho Ekotýmu, určitě víte, že jsme v letošním roce zahájili činnost ekokroužku Sovičky, jehož členové jsou zároveň členy Ekotýmu. Na začátku roku jsme sestavili plán činností a rozdělili si úkoly, kterými budeme naplňovat cíle, které jsme si určili. Sovičky mají svá pravidelná setkání každou lichou středu a tentokrát, se chystáme na dopolední tajný výlet.

 

 

Světový den Ekoškol u nás v zeleném

 

 

 

2. Schůzka Ekotýmu 2021/2022

V pondělí 8. 11. od 16 do 17:15 proběhne 2. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2021/2022. Prosíme všechny, kteří se k tomu zavázali, aby přinesli zpracované odpovědi na otázky Analýzy.

Také vás prosíme, ať se obléknete co nejvíce do zelené barvy, abychom osavili světový den Ekoškol, který připadá na 7. 11. společnou, zelenou fotografií.

Prosíme rodiče, aby v tento den, oblékli všechny děti do zelené barvy.

Na schůzce se budeme zabývat:

a těšit se můžete i na speciální piknik!

 

Sovičky v akci

V minulém školním roce nás omezilo uzavření MŠ a hlavně nemožnost scházet se. Zároveň jsme chtěli dětem zprostředkovat Ekoškolu s ještě větším prožitkem. Proto jsme založili Ekokroužek Sovičky. O tom jak kroužek funguje a jak vypadala schůzka Ekotýmu se dozvíte zde.

 

1. Schůzka Ekotýmu 2021/2022

NENÍ VÁM LHOSTEJNÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ? ZÁLEŽÍ VÁM NA TOM, JAKÝ MAJÍ DĚTI VZTAH KE SVÉMU OKOLÍ? CHCETE OVLIVNIT BUDOUCNOST?
ZVEME VŠECHNY STÁVAJÍCÍ ČLENY, ZÁJEMCE I ZVĚDAVCE NA SETKÁNÍ EKOTÝMU, KDE SE DOZVÍTE, JAK TO DĚLÁME A CO MŮŽETE DĚLAT VY. SETKÁNÍ JE NEZÁVAZNÉ.

KDY: 11. 10. 2021

KDE: VE TŘÍDĚ MOTÝLKŮ

OBČERSTVENÍ ZAJIŠTĚNO

 

 

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2020/2021:

 

Výzva pro všechny, kteří v Čeladné žijí nebo jí jen prochází

Každý rok s Ekoškolou uklízíme Čeladnou. Každý rok nás překvapí množství odpadu, které někdo vyhodí do lesa, do příkopu, zkrátka kamkoliv, jen ne do popelnice. My ve školce vedeme děti k tomu, aby byly zodpovědné, uklízely si po sobě a nebylo jim lhostejné prostředí, ve kterém žijí. A častokrát jsou to malé děti, které při procházce upozorňují na odpadky, které pak společně uklidíme.  Děti se učí nápodobou, proto je nejvíce naučíte, když jim jdete příkladem. A my vám k tomu dáme příležitost. Vyrazte do ulic, do přírody, do všech koutů, vezměte si sebou rukavice, pytle na odpady, a pokud máte, tak i děti. Posbírejte vše, co do přírody nepatří a vyhoďte to tam, kde to patří. Než odpad vytřídíte a vyhodíte do popelnice, vyfoťte se svým úlovkem, pošlete nám fotografii na ms@celadenskaberuska.cz a připište odhad, kolik kilogramů odpadu jste uklidili. Z fotografií vytvoříme koláž, kterou zveřejníme. Kdyby vám pochyběly úklidové potřeby, využijte náš pytlomat – zásobník, který naleznete na plotě u branky MŠ Čeladenská beruška. Akce bude trvat celý duben 2021 a v příštím zpravodaji se pak můžete těšit na naše - vaše výsledky.

duben 2021

 

Aby dětem chutnalo

V našem Plánu činností usilujeme o omezení zbytků svačin, které se vyhodí. S dětmi jsme vymysleli, že by je více lákaly k ochutnání svačinky, které by vypadaly zajímavě. Už jsme zkoušeli namazaný chléb ozdobit zeleninu do tvaru sluníčka, smajlíku nebo posypat kaši kakaem přes šablonu s obrázkem pandy. Pomoci nám můžete i vy, když nám pošlete fotografie kresebných návrhů dětí, jak by chtěly svačinu ozdobit. Podle návrhů dětí svačiny ozdobíme a budeme sledovat, zda se množství vyhozené stravy sníží.

březen 2021

Sázecí výzva

Navážeme ještě na procházku hledačku. Jestli se chcete podílet na plnění cílů v Plánu činností Ekoškoly, můžete nám pomoci s předpěstováním bylinek a zeleniny. A jak na to?

Zastavte se do školky a vyzvedněte si jeden z osmi druhů zeleniny či bylinek, zeminu a minipařeniště či květináče na výsev. Doma semínka vysejte, o rostlinky pečujte a až se školka otevře, tak je doneste. Můžete nám posílat fotografie, jak se vám to daří. Dříve, než tak učiníte, zavolejte na 777 364 189, jestli ještě je co sadit.

březen 2021

Procházka hledačka

Pro malé i velké jsme připravili procházku hledačku propojenou s Plánem činností. Podrobnosti o akci naleznete zde.

březen 2021

Výzva Ekokodex

Právě sestavujeme Ekokodex s dětským Ekotýmem. Budeme rádi, když i vy přispějete svými návrhy, která pravidla bychom měli dodržovat, abychom byli zodpovědnými spotřebiteli jídla a ještě raději budeme, když i vy budete tato pravidla dodržovat. Své náměty posílejte na ms@celadenskaberuska.cz

Návrh Ekokodexu zveřejníme na nástěnce Ekoškoly MŠ a po zpracování vašich návrhů jej zveřejníme na webu.

leden 2021

Hledáme právě vás

Osoby a obsazení v Plánu činností jsou téměř zastopeny. Zbývá už jen několik veledůležitých, ale jednoduchých úkolů, se kterými potřebujeme pomoci. Zájemci hlaste se u koordinátorky Evy Wojnarové.

leden 2021

Sestavili jsme Plán činností a co dál?

Především na schůzkách dětského Ekotýmu jsme na základě výstupů Analýzy tématu Jídlo sestavili Plán činností. Hledáme členy Ekotýmu, kteří nám pomohou při plnění úkolů. Podrobnosti naleznete na nástěnce Ekoškoly.

prosinec 2020

Zapojili jsme se do kampaně OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ

Miliony malých změn může být víc než jedna velká. Zapoj se do 7 malých výzev po dobu 7 dní a pomoz zlepšit tento svět!

podrobnosti ZDE

 

2. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2020/2021

Protože nám aktuální situace dlouhodobě nedovolila společně se setkat, udělali jsme mini schůzku pouze s jednou členkou Ekotýmu a dále Analýzu vyhodnotili s dětmi. Podrobnosti naleznete v zápisu ze schůzky.

Z důvodu aktuální situace a omezení počtu přítomných osob v místnosti, se setkání odkládá. O náhradním termínu vás budeme informovat.

Dne 15. 10. od 16h proběhne 2. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2020/2021

Program schůzky:

Čas:

 

1. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2020/2021

NENÍ VÁM LHOSTEJNÉ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ? ZÁLEŽÍ VÁM NA TOM, JAKÝ MAJÍ DĚTI VZTAH KE SVÉMU OKOLÍ? CHCETE OVLIVNIT BUDOUCNOST?
ZVEME VŠECHNY STÁVAJÍCÍ ČLENY, ZÁJEMCE I ZVĚDAVCE NA SETKÁNÍ EKOTÝMU, KDE SE DOZVÍTE, JAK TO DĚLÁME A CO MŮŽETE DĚLAT VY. SETKÁNÍ JE NEZÁVAZNÉ, A PROTOŽE ČLENY EKOTÝMU JSOU I DĚTI, VEZMĚTE JE S SEBOU.

KDY: VE ČTVRTEK 24. 9. 2020 OD 16H

KDE: VE TŘÍDĚ MOTÝLKŮ

OBČERSTVENÍ ZAJIŠTĚNO

NA NÁSTĚNCE EKOŠKOLY VE ŠKOLE (1. PATRO NA CHODBĚ)  MŮŽETE HLASOVAT O TOM, KTERÉMU TÉMATU EKOŠKOLY BYCHOM SE PODLE VÁS MĚLI VĚNOVAT V TOMTO ŠKOLNÍM ROCE.

 

EKOŠKOLA VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020:

 

Audit aneb obhájili jsme titul Ekoškola?

Po dvou letech přišlo opět ověřování, zda je naše úsilí dostatečné a můžeme dále používat titul Ekoškola. V naší škole proto proběhl audit, který prověřil naši práci. Docela jsme si věřili, protože v tématech Odpady a Prostředí, kterými jsme se zabývali, jsme i po 7 letech od zapojení do programu Ekoškola našli další možnosti, jak zlepšit životní prostředí a mohli obohatit další děti o to, co už jsme zvládli. Byli jsme trochu nervózní, jak po pauze, kterou nám koronavir uštědřil, budou děti i dospělí členové Ekotýmu v obraze, aby prezentovali vše co o Ekoškole víme a co jsme dělali. Naše obavy byly zbytečné, dopadlo to výborně a máme radost, že je naše zapojení vysoce ceněno.

Děkujeme dětem i dospělým členům Ekotýmu, panu Ambrůzovi a paní Sreier, kteří se auditu zúčastnili. A velké díky patří
i naší bývalé koordinátorce Ekoškoly Olze Golasové a současné Evě Wojnarové, za to jak propracovaně program na škole vedly. Radost máme o to větší, když víme, že mezinárodní program Ekoškola je v České republice na úrovni a propracovaná kritéria jsou inspirací i pro další země. Těšíme se na další práci, která nás čeká, protože po letech zapojení do programu už víme, jaký dopad má výchova a vzdělávání v této oblasti a věříme, že v obci rostou zodpovědní občané, kterým není lhostejné prostředí, ve kterém žijí.

Jana Bartošová

 

 

Schůzka Ekotýmu 2019/2020 virtuálně

Protože se nemůžeme sejít osobně, natočili jsme vám video z virtuální schůzky Ekotýmu. Celý zápis ze schůzky Ekotýmu naleznete v sekci Zápisy z ekoschůzek

https://youtu.be/HF03rK9uS04

 

4. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

Pozor změna - z důvodu vyhlášení nouzového stavu a riziku onemocnění COVID-19, se termín přesouvá, zatím na neznámý termín.

Dne 16. 3. od 16 do 16:45 proběhne 4. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

Program schůzky:

 

Reportáž - Když krokodýla, tak vychovaného

Od podzimu členové Ekotýmu zjišťovali, jak jsme na tom v tématu Prostředí a plánovali, jak jej zlepšit ve škole i na školní zahradě. Vytvořili jsme plán s úkoly pro děti i dospělé a postupně začínáme měnit naše plány ve skutečnost. Například jsme zavedli dětskou službu Ekoškolí pomocník. Ten má na starost hlídat, jestli nesvítíme zbytečně, zda neplýtváme vodou a správně třídíme odpad. Obnovujeme informační cedule na zahradě a připravujeme příbytky pro volně žijící zvířata na naši školní zahradu. Koncem března uspořádáme akci „Z“ a vlastními silami se pustíme do úprav zahrady, ať je funkční, bezpečná, estetická a doufáme, že se v létě budeme všichni těšit z motýlí louky. Postupně budeme vybavovat zahradu dalšími užitečnými prvky, které budou dětem pomáhat k rozvoji i hře. A protože zahrada slouží dětem, tak jsme se i jich ptali, co by na zahradě chtěli mít. Některé odpovědi nás inspirovaly a jiná přání jsou těžko splnitelná, posuďte sami. Na zahradě chci mít: Květinky; Skluzavku; Bazén; Místo trubek na hulákání opravdovou klouzačku; Aby tam byli netopýři, Aby tam lítali motýli, Trampolínu; Aby mě tam nikdo neotravoval; Poklad s diamanty; Podzemní úkryt na zbraně a tunel, ať můžeme utéct ze školky; Bránu s dráty a elektrikou; Vychovaného krokodýla; Kanóny; Nahaté morče.

Jana Bartošová

 

Takto vypadá náš Plán činností k tématu Prostředí

 

Prezentace činnosti Ekoškoly na karnevalu

Letošní karneval "Pohádkové bytosti z přírody" byl opět propojený s tématem Ekoškoly, s Prostředím. V průběhu karnevalu se mohli všichni návštěvnící seznámit s Analýzou, Plánem činností a Ekokodexem. Protože na karneval zavítala i TV Polar, bude Ekoškola prezentována i v rámci médií.

 

3. Schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

Dne 9. 12. od 16 do 17h proběhne 3. schůzka Ekotýmu ve školním roce 2019/2020

 

Zápis
Prostředí
Ekoškola

Co potřebují děti do školky

Jak se mám svému dítěti před vstupem do školky věnovat?

VÍCE INFORMACÍ

NOVINKY - CO JE U NÁS NOVÉHO?

MÁTE DOTAZ? Napište nám.