+420 777 364 188
ms@celadenskaberuska.cz

Chcete se stát hrdiny? Přidejte se k nám!

Epidemiologická krize postavila miliony lidí před nečekané výzvy. A nehledě na zásahy a pomoc státu se ukázalo, že rozhodující silou byla hlavně zvýšená míra samostatnosti jednotlivců, hledání řešení na lokální úrovni, posilování komunit i občanská angažovanost. Přesně ta síla, která je rozhodující v rámci zlepšování stavu našeho životního prostředí. Ekoškola v Čeladenské berušce se už podruhé zapojila do kampaně obyčejného hrdinství, protože každý z nás může malými změnami přispět k těm velkým. Přidejte se k nám a vyberte si jednu, dvě nebo klidně všechny výzvy, které budete od 5. do 11. října 2020 plnit. A které výzvy to jsou?

 1. Šetři vodou při čištění zubů!
  Nalej si vodu do kelímku nebo si jen krátce vypláchni ústa! Pokud budeš tento postup dodržovat celý rok, tak ušetříš 8 plných van vody nebo 6 424 čajových šálků.
 2. Zasaď rostlinu!
  Zasaď si kytku, bylinu nebo strom. Můžeš venku (strom určitě) nebo i doma do květináče. Rostliny a zvláště stromy absorbují ve velkém oxid uhličitý, který je jeden ze základních plynů stojících za skleníkovým efektem. Jeden hektar lesa za rok z ovzduší naváže a vymaže oxid uhličitý v množství 15 tun, tedy tolik, kolik vypustí středně velké auto za 100 000 km.
 3. Buď venku!
  Každý den buď minimálně jednu hodinu venku v přírodě (i kdyby to měl být městský park). Zároveň zkuste přesvědčit učitele, že i některá výuka může probíhat venku. Pohyb venku totiž zlepšuje psychickou pohodu, paměť a zvyšuje imunitu.
 4. Staň se šetrným spotřebitelem! Staň se šetrným spotřebitelem. Kup si nebo vyrob látkovou tašku či síťovku a jen tu používej na nákupy. Nevyužívej plastové sáčky, tašky a nové papírové tašky (Bohužel i papírová taška zatěžuje životní prostředí! Při její výrobě dokonce více než plastová.). Zároveň nekupuj kvůli výzvě novou látkovou tašku! Tašky z bavlny se vyplatí, ale jejich výroba také zatěžuje životní prostředí. Proto je třeba je využívat dlouhodobě.  Vyrobte si pytlíky na ovoce a pečivo ze starých záclon či vyrobte nebo sežeňte látkovou tašku.
 5. Minimalizuj odpad! Nakupuj tak, abys produkoval co nejméně odpadu (tříděného i směsného). Vejde se všechen tvůj odpad po deseti dnech do jednoho 10 litrového pytle? Průměrný Čech vyprodukuje ročně zhruba 320 kg odpadu, z toho zhruba 13 % tvoří tříděný odpad. To je průměrně 6,14 kg na člověka za týden. Kolik kilogramů odpadu, včetně toho tříděného, vyprodukuješ za týden (zvaž pytel na klasické váze)? Pokud kompostuješ, tak bio odpad nepočítej.
 6. Využívej ekodopravu! Vynechej na 7 dní jízdu autem a využívej jen hromadnou dopravu nebo kolo/koloběžku atd. Pokud to není z různých důvodů možné, tak výzvu změň na: Pojedu jen vždy plným autem (spolujízda…) Za každý ekologický kilometr ušetříš v průměru 129 g oxidu uhličitého. Čím více takových kilometrů najezdíme, tím více zmenšíme náš dopad na klima planety.
 7. Jez zdravě a ekologicky! Omez pokrmy z masa! Nejde o to ho přestat jíst, jen není třeba ho konzumovat každý den. Zkus několik dní v týdnu hledat alternativy, které by ti maso nahradily (výživově i chuťově). Produkce masa, hlavně chov hovězího, přispívá k produkci skleníkových plynů více než všechna automobilová doprava na této planetě dohromady. Za jeden den bez masa ušetříš 9,1 kg CO2 a „zachráníš“ 0,025 zvířete.

A jak na to?

 1. Stáhněte si formulář na https://www.celadenskaberuska.cz/ekoskola nebo si o něj napište na ms@celadenskaberuska.cz a my vám jej pošleme mailem.
 2. Plňte výzvu (výzvy) od 5. do 11. října 2020
 1. V týdnu od 12. do 18. 10. 2020 nám výsledky předejte, nejlépe elektronicky na ms@celadenskaberuska.cz
 2. My je zpracujeme a zveřejníme, jak jsme my v Čeladné týdnem hrdinství ovlivnili životní prostředí.

Mnoho zdaru hrdinům přeje Ekotým MŠ Čeladenská beruška!

Zobrazit všechny reportáže

Zápis
Prostředí
Ekoškola

Co potřebují děti do školky

Jak se mám svému dítěti před vstupem do školky věnovat?

VÍCE INFORMACÍ

NOVINKY - CO JE U NÁS NOVÉHO?

MÁTE DOTAZ? Napište nám.