+420 777 364 188
ms@celadenskaberuska.cz

Myslíme si, že si hrají a ony se zatím rozvíjí aneb příprava předškoláků

Příprava předškoláků, není jednorázová záležitost pouze před zápisem do první třídy. Je to dlouhodobý proces, který začíná nástupem dítěte do předškolního vzdělávání. Dovednosti předškoláků vyžadované u zápisu jsou již jen vrcholem pyramidy, stojící na širokých základech.

Vezměme si pod lupu, nejzákladnější dovednost, kterou je grafomotorika. Grafomotorika = úroveň pohybové způsobilosti pro grafický výraz, psaní, kreslení, rýsování,

Pro tuto, zdánlivě samozřejmou dovednost je zapotřebí aby dítě mělo zvládnuté hned tři umy. Hrubou motoriku, jemnou motoriku a zrakové vnímání.

Pro rozvoj hrubé motoriky, je potřeba podporovat pohybové aktivity dětí a při nich zapojit klouby, ramenní, loketní, a zápěstní. Ideálními činnostmi jsou, lezením, házením a chytáním míče nebo skákáním přes švihadlo, zametáním, vysáváním.

Jemnou motoriku, rozvíjíme činností, která rozvíjí pohyb prstů. Jedná se například o modelování, skládání kostek, přemísťování nejprve větších předmětů (kostky, díly stavebnic…), a později drobných předmětů (kuličky, korálky, malé puzzle, různé díly mozaiky – hříbečky…), navlékáním korálků, stříhání, skládání, lepení a mačkání papíru, oblékání panenek, montováním různých stavebnic a mnoho dalších.

Zrakové vnímání, je vnímání obrazu jako celku, ale i jeho detailů, vnímání shod a rozdílů Rozvíjíme je skládáním obrázků z barevných kostek, puzzle, vyprávěním detailů v ilustracích při společné četbě, různými cvičeními typu porovnej obrázky a najdi rozdíly, co do řady nepatří, atd.

Všechny výše uvedené činnosti si dítě v mateřské škole rozvíjí napříč celým dnem. Předškolákům navíc věnujeme každý týden, dvě vyučovací hodiny, v nichž speciálními metodami rozvíjíme přípravu na budoucí čtení a psaní.

 

Metoda dobrého startu

Kdo by nechtěl vykročit tou správnou nohou? A to jistě také platí o předškolních dětech, které nastoupí do první třídy. Aby byl jejich start ve škole úspěšný, je důležité mít dobře zvládnuté základy, na kterých můžou dále budovat.

Metodou dobrého startu, rozvíjíme složky zrakové, sluchové a pohybové. Hlavním prvkem lekce je lidová písnička. Děti si poslechnou píseň, se kterou pak dále pracujeme. Hrajeme si se slovy a rýmy. Píseň ztvárníme pohybem, hrajeme si s rytmem písně a nakonec píseň ztvárníme graficky na pracovní listy.

 

 

Hláskář

V hláskaři rozvíjíme u dětí fonematické uvědomování – chápání, že slova kromě významu mají zvukovou formu a tu tvoří řetězce plynule vyslovených hlásek. Patří zde: uvědomování si hláskové (přesněji fonémové) struktury slov, jako např. identifikace hlásek ve slově ve správném pořadí, hlásková analýza a syntéza, schopnost manipulovat s hláskami (přidat, odebrat, spočítat, změnit pořadí apod.)

Toto vše se děje zábavnou formou. Děti se seznámí s tzv. Krajinou slov, kde žijí slova, slabiky, hlásky, Mistr Slabika, Mistr Délka či Bacil Omyl. Celé krajině slov vládne Královna Grafie. Děti pracují s pracovním sešitem, kde postupně objevují a učí se o jazyce nové věci, dělit slova na slabiky, rozlišovat krátkou a dlouhou slabiku, určit první a poslední hlásku ve slově, porovnat dvě hlásky, spojovat hlásky do slov, určit počet hlásek ve slově a označit jejich počet pomocí speciálních žetonů, porovnávat, které slovo je delší a které kratší. Zjistí, že délka slova nesouvisí s velikosti předmětů, slova a věci nejsou to samé (HAD – ŽÍŽALA). A někdy i zvládnou rozlišit samohlásky od souhlásek.

 

Školka je opět v plném provozu a věříme, že ještě něco té předškolácké přípravy s dětmi zvládneme.

Adéla Korniová a Kamila Kemrová

 

Děti si rozvíjí jemnou motoriku při zpracovávání slaného těsta a vtiskování přírodnin s různými povrchy

 

Navlékání korálků, štití, protahování provázků, to vše přispívá k rozvoji jemné motoriky tolik důležité pro úchop psacího náčiní

 

 

Rozvoj hrubé motoriky při stavbě z molitanových kostek

 

Ukázka grafického ztvárnění písní, které děti zakreslují v rytmu dané písničky na různé formáty

 

Do okýnka nakresli, co vznikne z počátečních hlásek slov na obrázku

 

U hláskáře se děti někdy pěkně nadřou

 

Zobrazit všechny reportáže

Zápis
Prostředí
Ekoškola

Co potřebují děti do školky

Jak se mám svému dítěti před vstupem do školky věnovat?

VÍCE INFORMACÍ

NOVINKY - CO JE U NÁS NOVÉHO?

MÁTE DOTAZ? Napište nám.